Eksi 40 derecelerde Ardahan ve Kars’ta sokak köpekleri: “Kışın donarak ölen çok fazla can oldu”

Eksi 40 derecelere kadar düşen Ardahan ve Kars’ta hayvan koruma ve besleme gönüllülerine sorduk.

Fotoğraf: Büşra Cabak

Ardahan ve Kars’ta yaşayan hayvan koruma ve besleme gönüllüleri yaşadıkları deneyimleri anlattılar. Özellikle gönüllüler bu bölgenin çok soğuk olduğunu, dönem dönem eksi 20 dereceleri gördüklerini ve bu soğuklarda sokak hayvanlarıyla dayanışmanın önemini vurguladılar.

Kars’ta yaşayan Gül Hanım beş yıldır hayvanlar için gönüllü çalışmalar yapıyor. “Sokak hayvanlarını besliyorum, sokakta zor durumda olanlara geçici veya kalıcı yuvalar bularak güvenli ortam sağlamaya çalışıyorum. Kars’ta ilk göze çarpan sokaklarda çok fazla köpek olduğu.’’

Gül Hanım Kars’ta köpeklerin genelde işlere yardım için insanlara tarafından kullanıldığını paylaşarak “Kırsal bölgelerde hayvanlar biraz iş görme amacıyla tutulur. Yaşlanıp da iş göremezlerse dışarı atılırlar. Barınaklara köylerden çok ciddi sayıda köpek bırakılıyor maalesef’’ dedi.

Pandemi döneminde hayvan hakları konusunda bir iyileşme olduğunu ama genel olarak burada çoğunluğu kapsayacak bir bilinç olmadığını da vurgulayan Gül Hanım, “Ben çok şehir gezdim ama diğer şehirlerde, şehir merkezinde hayvanların açlıktan çöpleri bu kadar dağıttığını görmedim. Burada toplasan 9-10 tane yerde anca mama ve su kabı var.’’ dedi.

“Yaban hayvanları da yiyecek bulmakta zorlanıyor”

Türkü Doğa Demirci, Kars’ta kış aylarında aşırı soğukların hayvanların yaşamını olumsuz etkilediğini söyledi. “Kış aylarında besleme yapmak, düzenli ilgilenmek çok önemli. Soğuklarda kedilerin 6 saat, köpeklerin de 17 saat aç kalırlarsa ölebileceğini biliyoruz. Soğuğa dayanabilmeleri için beslenmeleri çok önemli.”

Demirci, dondurucu soğuklardan etkilenenlerin, sadece kedi ve köpekler olmadığını, yaban hayvanların yiyecek bulmakta zorlandığını belirtti.

Belediyenin kısırlaştırma çalışmalarında yetersiz kaldığını savunan Demirer, “Hayvanların sağlıklı yaşayabilmesi için yapılan kısırlaştırma oranı 100 köpekten sadece 2’sidir. Belediyeler bu konuda oldukça yetersiz.’’ dedi.

Demirci son olarak “Sadece burada değil Türkiye’de genel bir sorun, patili dostlarımızla aynı dünyayı paylaşmayı maalesef bilmiyoruz. Onların da ihtiyaçları olabileceğini düşünmemiz gerek” diyerek bu konuda daha duyarlı olunması gerektiğini vurguladı.

“Eksi 40 dereceleri gören yerlerde beslenme ve birazcık ısınma şansı olmadan yaşayamazlar”

Ardahan’da yaşayan Kübranur Eren ise dört yıldır Ardahan ve çevre bölgelerde hem sokaktaki hayvanlar hem de Ardahan barınağı için çalışmalar yapıyor.

Eren de bu bölgedeki en büyük sorunun aşırı soğuklar olduğunu ve hayvanların bu soğuğa karşı çok dayanıksız olduğunu paylaştı. “Ardahan çok soğuk bir yer fakat buradan da soğuk Göle ilçesi var. Orası eksi 40 dereceleri görüyor. Buralarda beslenme ve birazcık ısınma şansı olmadan yaşayamazsın. Kışın dışarıda kalan yetişemediğim donarak ölen çok fazla can oldu.”

Ardahan’daki barınağa da değinen Eren “Burada barınağın amacı hayvanları soğuğa karşı korumak, beslenmelerini kolaylaştırmak. Barınakta benim gibi birkaç gönüllü daha var. Fakat barınak çok kalabalık, elimizden geldiğince diğer gönüllülerle yuva bulmaya, temizliğe, mama desteğine ve kış için ısınma ihtiyaçlarını karşılamaya, onlar için güvenilir, sağlıklı bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Bu konuda çoğu zaman diğer insanlardan da destek talebinde bulunuyorum. Mama gibi, aşırı soğuklar için battaniye gibi. Çünkü barınaktaki imkânlar çok yetersiz. Yeterli yer yok, ısıtıcı-soba yok, zaten elektrik yok. Durumu yetkililere ilettik ama her zaman olduğu gibi sonucu bekliyoruz.”

Eren ayrıca genel olarak Ardahan’daki hayvan hakları bilincine de değinerek “Çoğu yerde benzer durumlar yaşanıyor. Burada da insanlar hayvanların etinden, sütünden, birçok şeyinden yararlandıktan sonra iş onları korumaya, beraber yaşamaya gelince maalesef hiç bir şey yapmıyor. Örneğin burada kış aylarının başlangıcında maalesef sokaklarda atlar olur. Çünkü yazın yararlandıktan sonra kışın beslemek, bakmak istemezler. Sonuç olarak sokağa atarlar. Köpekler de aynı şekilde, özellikle yaşlandıktan sonra bakmak istemezler. Barınakta köylerden bırakılan çok fazla köpek var” dedi.

Ayrıca Eren yaralanma, hastalık gibi acil durumlarda Ardahan’da hastane olmadığı için hayvanları tedaviye, Kars’a hayvan hastanesine kendi imkanları ile götürdüğünü ekledi.