TÜSİAD’a fatura kestiler!

Üniversite öğrencileri Cengiz Holding, Kolin Holding ve TÜSİAD önünde eş zamanlı eylem yaptı.

Fotoğraf: Sezgin Kartal

Bugün Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) önüne gelen öğrenciler ‘Bize Ekmek Yoksa Size Gelecek Yok’ pankartı açarak “Battığımız borç batağının, ödeyemediğimiz ev kiramızın-yurt ücretimizin, faturalarımızın, alamadığımız gıdaların okul gereçlerimizin asıl sorumlularını işaret ediyoruz. İşte buradalar, işte bu düzenin soyguncu çeteleri, TÜSİAD, 5’li çete ve diğer sermayedarlar, işaret ediyoruz ve söylüyoruz ‘Bize ekmek yoksa size gelecek yok!’ dedi.

Ekonomik krizin ve halkın giderek yoksullaşmasının şirketlerin daha fazla kar hırsından kaynaklandığını belirten Öğrenci Dayanışması üyeleri, hazırladıkları faturayı TÜSİAD’ın Beyoğlu’ndaki binasına astı.

‘Faturanızı kestik!’

TÜSİAD önünde açıklama yapan öğrenciler “Faturanızı kestik bir hayli kalabalık dedik ya; burada yazıyor soygun düzeninizin ihtişamı ve bu ihtişam karşısında bizlerin yaşadıkları. Alın ve iyi inceleyin ödeme vakti geldiğinde tek bir kuruşunu dahi sizde bırakmayacağız. Bizden çaldığınız ne varsa geri alacağız. Bekleyin geliyoruz kampüslerden, varoşlardan geliyoruz.” diye kaydetti.

2021’de ekonomik kriz nedeniyle 300 kişinin intihar ettiğini belirten öğrenciler, 27’ye yükselen dolar milyarderlerinin toplam servetlerinin 53.2 milyar dolara çıktığını söyledi.

‘Yoksuluz çünkü onlar var!’

Üniversitelilerin evsiz yurtsuz kalıp üniversitelerini bıraktığını söyleyen öğrenciler, “İnsanlar geçim derdinden intihar ederken, bedenlerini düzenin çarkları arasına bırakırken, onlar sadece karlarından başka bir şey düşünmüyor” dedi.

Öğrenciler Kolin Holding önünde

Devlet ihalelerini alan holdingler arasında yer bulan ve ‘5’li çete’ diye tarif edilen Kolin Holding’in önüne gelen öğrenciler ‘Bizden çaldıklarınızı alacağız’ pankartı açtı.

Öğrenci Dayanışması üyeleri ülkede yaşamak istemeyen, yurtdışına çıkmak isteyen arkadaşlarının hayal kırıklığıyla geldiğini ifade etti.

Öğrenciler “Üniversitelerde okuyan öğrenci arkadaşlarımızın gelecek kaygısıyla geldik, sınavlarda birinci olan arkadaşlarımızın mülakatlarda elenmesinin acısıyla geldik ama en çokta geçinemeyen, barınamayan on binlerce öğrencinin öfkesiyle geldik!” dedi.

Cengiz Holding önünde eylem: “Siz varsınız diye geçinemiyoruz!”

Cengiz Holdin’in Altunizade’deki binası önünde de eylem yapan Öğrenci Dayanışması üyeleri “Kendilerine yarattıkları cennetleriyle bizlere her gün cehennemi yaşatanlara sesleniyoruz, yıkılır elbet sarsılmaz sandığınız tahtlar, saltanatlar; yıkacağız, biliyoruz!” dedi.

Mehmet Cengiz’in servetine servet kattığını, öğrencilerin bir ayı nasıl çıkaracağını düşündüğünü, birikmiş faturaların, borçların içinde yaşam mücadelesi verdiğini ifade eden öğrenciler, zenginlerin ellerinin boğazlarında olduğunun altını çizdi.

“Geçinemiyoruz! Her gün daha fazla yoksullaşıyoruz, her güne hesap kitaplarla başlıyoruz!“ diyen Öğrenci Dayanışması üyeleri, “Biz; siz varsınız diye geçinemiyoruz, siz varsınız diye yaşayamıyoruz! Biz; sizler tarafından her gün öldürülüyoruz!” diye kaydetti.