Aysel Tuğluk için Adalet Bakanlığı’na faks gönderildi

Demokrasi İçin Birlik (DİB), kronik ve ilerleyen demans teşhisi konulan Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un serbest bırakılması için Adalet Bakanlığı’na faks çekti. PTT Sirkeci Şubesi önünde basın açıklaması gerçekleştiren DİB adına açıklamayı Ayşegül Deveciğolu okudu.

Foto: Jinnews

PTT önünde konuşan Devecioğlu “Aysel Tuğluk ve hapishane koşullarında tedavisi yapılamayan hasta mahpuslar derhal tahliye edilmelidir. Demokrasi İçin Birlik olarak Aysel Tuğluk ve hasta mahpusların uğradıkları yaşam ve sağlık hakkı ihlallerine karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Aysel Tuğluk’un, Kocaeli Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlığı’ndaki dokuz uzman doktor tarafından hastalığının  cezaevi koşullarında hayatını sürdüremeyeceği seviyeye ulaştığı ve bu nedenle cezasının infazının ertelenmesi tespitine rağmen İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun  verdiği ‘cezaevinde kalabilir’ raporunu hatırlatan Devecioğlu, “Adli Tıp Kurumu Başkanlığı tıbbi etikten tamamen yoksun bir tutumla siyasi mahpusların cezalarını ertelemiyor. Tam teşekküllü hastanelerin vermiş oldukları raporlar ATK tarafından kabul görmüyor. Devlete tutuklu ve hükümlülerin sağlığı ve yaşam hakkı ile ilgili yükümlülük getiren bütün uluslararası sözleşmelere rağmen hastalık iktidar tarafından cezalandırma aracına dönüştürülüyor” diye kaydetti.

DİB, Sirkeci PTT’den faks gönderilemediği için Eminönü PTT Şubesi’ne giderek Adalet Bakanlığı’na Tuğluk’un serbest bırakılması için faks gönderdi.