Belediyenin yıkım kararına Bursa ÇGD’den tepki

BURSA – Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa şubesi, üyelerinin, gazetecilerin, meslek örgütlerinin ve siyasi partilerin katılımıyla, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmak istenen lokallerinin önünde basın açıklaması yaptı.

Bu yıl Bursa da tek dalda verecekleri ödüle, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı “İstenmeyen Adam” ödülüne layık gördüklerini açıkladılar.

ÇGD’nin 32. kuruluş yıldönümü olan 2 Aralık’a kadar, Kültürpak’taki sosyal ve idari işler tesisinin yıkılacağı yönünde belediye tarafından tebligat gönderilmişti.  Belediye yıkım gerekçesi olarak, imar planında bölgenin kültür ve rekreasyon alanı ve 2. derece doğal sit alanı olduğunu bildirirken, yıkılması gerektiğini belirtti. 

Bu karara tepki göstermek için dernek lokalinde bir araya gelen üyeler, gazeteciler, meslek örgütleri ve siyasi partiler basın açıklaması gerçekleştirdi.  Açıklamayı ÇGD Bursa Şube Başkanı Rabia Deniz okudu.

“Herkesin anıları var bu lokalde, bahçede, masalarda, ağaçlarda”

Deniz, açıklamada ilk olarak lokalin Bursa tarihi açısından öneminden bahsetti.  Deniz, ‘’ÇGD Lokali, bir dönemin simge mekanıydı Bursa’da. Politikacılar, gazeteciler, bürokratlar birbirini aramaz burada bulurdu. Gazetecilerin buluşma noktası, gündeme yön veren söyleşilerin, parti farkı gözetmeksizin ağırlanan isimlerin adresidir ÇGD. İnsanlar Erdal İnönü, Zülfü Livaneli, İlber Ortaylı, Cem Karaca, Uğur Mumcu, Aziz Nesin, onlarca politikacı ve sanatçıyla burada aynı masayı paylaştı. Herkesin anıları var bu lokalde, bahçede, masalarda, ağaçlarda…” dedi.

“Bunun adı; kentin vicdan sahibi, mesleğin ilkelerini hayatının anayasası bilen gazetecilere yeni bir baskı aracı oluşturmaktır.

Deniz açıklamanın devamında yıkılma kararının asıl sebebinin gazeteciler üzerinde baskı yaratmak olduğunu belirtti. “Alinur Aktaş, kişisel ve siyasal hırslarıyla yönettiği Büyükşehir Belediyesi’nin 89 yılından bu yana kiracısı olan ÇGD Bursa Şubesi’nin idari ve sosyal tesisini yıkarak bedel ödetmek istemektedir. Bunun adı; kentin vicdan sahibi, mesleğin ilkelerini hayatının anayasası bilen gazetecilere yeni bir baskı aracı oluşturmaktır. Bunun adı sınırsız keyfiyettir. Bunun adı çağdaşlıktan, bu çürümüş zihniyete karşı evrensel gazetecilik ilkelerini savunanlardan öç almaktır.” Diye konuşan Deniz,  ÇGD ye yapılan saldırıların ilk olmadığının kuruluş tarihinden bu yana saldırılarla karşı karşıya olduklarını belirtti.