Ey Sivas, unutma bizi!

Biz bu davayı mahşere bırakmayacağız. Ey Sivas, siz de bizi unutmayın! Bizim acımız ilk günkü gibi taze, ne içimiz soğudu ne düşüncemiz değişti. Biz kanlı Sivas’a adaleti getirmeye ikrar verdik. Sivas’ı unutmadık, unutmayacağız.

Fotoğraf: Sezgin Kartal

Madımak Katliamı’nın 28. yılında Sivas’ta yüzlerce kişinin katılımıyla anma töreni düzenlendi.

Sabah saatlerinde Alibaba Cemevi ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şubesi önünde bir araya gelenler, katliamın yaşandığı Madımak Oteli’nin önüne yürüyüş düzenledi.

‘Sivas’ın ışığı sönmeyecek’, ‘Sivas’ı Unutma’, ‘Sivas için adalet’ yazılı dövizler ve Sivas’ta yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının taşındığı yürüyüşte devletin katliamla yüzleşmesine çağrı yapıldı.

CHP ve HDP Milletvekilleri’nin yanı sıra çok sayıda demokratik kitle örgütünün katıldığı anmada otelin önüne karanfiller bırakıldı.

Madımak Oteli’nin önünde konuşan HDP Sözcüsü Ebru Günay, Sivas Katliamı’nda adaletin yerini bulmadığını belirterek, iktidarın failleri koruduğunu söyledi. Madımak Oteli’nde yaşananları asla kabul etmeyeceklerini ifade eden Günay, katliam zihniyetinin günümüze kadar devam ettiğine dikkat çekti. Günay: “Failleri çok iyi tanıyoruz. Katleden bir zihniyetle karşı karşıyayız. Zihniyet hala derin devlet ile iş başında. Davanın zaman aşımına uğraması sonrasında iktidar neler söyledi hatırlayın. Hayırlı uğurlu olsun dedi. İktidar katliamla ilişkilidir. İktidar Madımak Oteli’ni utanç müzesi haline dönüştürmeyerek, hakikatleri ortaya çıkartmayarak katliama ortak olmaya devam ediyor. Yine aynı iktidar katliamcıları parlamentoya sokarak safını gösteriyor. Alevi toplumu ile ortak mücadelemizi bir kere daha dile getiriyoruz. Adalet yerini bulana kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Fotoğraf: Sezgin Kartal

“Ey Sivas, unutma bizi!”

Deyişlerin okunup semahların dönüldüğü anmada konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül “28 yıldır süren mücadelemize yeni katliamlar ekleniyor. Kardeşçe barış içinde yaşamayı beceremeyenler bugün de kendinden başkasının varlığına tahammül edemiyor. Ayrıştırmaya, yok saymaya ve katletmeye devam ediyor. 28 yıl önce burada tarihin en karanlık katliamını yaptılar. Bilimin, sanatın, şiirin, türkünün merkezini yaktılar. Biz bu katliamda sorumlu olanları, katilleri serbest bırakanları ve davayı zaman aşımına uğratanları affetmiyoruz. Biz bu davayı mahşere bırakmayacağız. Ey Sivas, siz de bizi unutmayın! Bizim acımız ilk günkü gibi taze, ne içimiz soğudu ne düşüncemiz değişti. Biz kanlı Sivas’a adaleti getirmeye ikrar verdik. Sivas’ı unutmadık, unutmayacağız.”

YouTube player

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan ise devletin katliamın içinde olduğu için adaleti sağlamadığını kaydederek; “Sivas Katliamı’nın arkasında bizzat devletin kendisi var” dedi.

Fotoğraf: Sezgin Kartal

“Kanımız yerde kalmasın diye…”

Katliamdan üç gün sonra otelin önüne geldiğini belirten Elif Şerik her yıl anmaya geldiğini, Alevilere yapılan zulmün son bulması gerektiğini ifade ederken “Hollanda’dan geliyorum. Her yerde Alevilere zulmediyorlar, daha dün İzmir’de genç bir kızı katlettiler. Neden? Buna karşı çıkmamız lazım. Kanımız yerde kalmasın diye amacımıza ulaşalım diye, Aleviler yok olmasın diye geliyorum” dedi.