İstanbul 1 Mayıs’ı: Faşizmi yeneceğiz!

YouTube player
Video-kurgu: Sezgin Kartal

Pandeminin yaygınlaşması gerekçe gösterilerek iktidar tarafından 29 Nisan’dan itibaren sokağa çıkma yasağı getirildi. 1 Mayıs dâhil bütün eylem ve etkinliklerin 17 Mayıs’a kadar yasaklandığı duyuruldu.

“İşçiler çalışırken 1 Mayıs yasaklanamaz” eleştirileriyle sokağa çağrı yapan sosyalist yapılar, emek örgütleri, sendikalar ve gençlik örgütleri çeşitli noktalarda eylem düzenledi.

Mecidiyeköy, Osmanbey, Harbiye, Beşiktaş, Tarlabaşı, İstiklal Caddesi gibi birçok noktada düzenlenen 1 Mayıs eylemlerinde 256 kişi gözaltına alındı.

Mecidiyeköy’de sabah 08.00’de ilk eylem SODAP, Öğrenci Dayanışması ve Gençlik Meclisleri tarafından yapıldı. Murat Muhallebicisi önünde eyleme başlayan SODAP üyeleri, polisin engelleme çabalarına rağmen Mecidiyeköy Meydanı’na “Faşizmi yeneceğiz, yaşasın 1 Mayıs” pankartıyla yürüdü. Gençlik Meclisleri (GM) “Bizden çaldıklarınızı almaya geldik”, Öğrenci Dayanışması ise “Yasakları tanımıyoruz, yaşasın 1 Mayıs” pankartıyla 1 Mayıs’a katıldı.

Yürüyüş boyunca “Faşizme teslim olmayacağız”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Biji Yek Gulan” sloganları atılırken, pandemiye rağmen işçilerin çalışmak zorunda bırakılmasına dikkat çeken SODAP üyeleri, Rize İkizdere’deki direnişi selamladı. İktidarın faşizan uygulamaları karşısında da “sizden korkmuyoruz, sizden korkan sizin gibi olsun” sesini yükseltti.

Polisin sert müdahalesinde SODAP, Gençlik Meclisleri ve Öğrenci Dayanışması üyesi 19 kişi gözaltına alındı.

İki farklı DİSK: Yasak tanımayanlar ve yasağa uyanlar

Diğer yandan saat 09.00’da Ortaklar Caddesi’nde başlayarak Taksim’e yürümek isteyen DİSK’e bağlı Dev Turizm-İş, Dev Yapı-İş, Limter-İş ile İnşaat İş, Genç İşçi Derneği, Birleşik İşçi Kurultayı’ndan emekçiler de Mecidiyeköy Meydanı’nda polis barikatıyla karşılaştı. İşçiler çalışırken 1 Mayıs yasaklarının kabul edilemez olduğunu söyleyen emek örgütleri ücretsiz izin ve kod 29’la işten çıkarılmalara dikkat çekti.

Mecidiyeköy’de DAF, Partizan, Yeni Demokrat Gençlik ve BDSP de 1 Mayıs eylemleri düzenledi.

Halkevleri, Birleşik Gençlik Meclisleri ve Halk Cephesi ise Harbiye’de 1 Mayıs eylemleri gerçekleştirdi.

Halkevleri “AKP yalan söylüyor, çarklar dönüyor, patronlar kazanıyor, işçiler ölüyor. Yaşasın 1 Mayıs” pankartı açarken, Birleşik Gençlik Meclisleri ise “Gençliğin isyanıyla barikatı aşıyoruz. Yaşasın 1 Mayıs” pankartıyla sokaktaydı. Polis Taksim’e yürümek isteyen Halkevleri ve Birleşik Gençlik Meclisleri ’ne biber gazıyla saldırarak çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Üniversite Öğrencileri 1 Mayıs’ta

“Kampüsten sokağa, biz kazanacağız!” yazılı pankartla Taksim’e yürümek isteyen Üniversite Öğrencileri’nin önü Osmanbey’de polis tarafından kesildi ve 21 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrencilerden 8’ine yurtdışı yasağı verilerek serbest bırakıldı.

Taksim’de kısıtlı 1 Mayıs kutlaması

Sendika ve meslek odalarının başvurusu üzerine İstanbul Valiliği Taksim Meydanı’ndaki kutlamalara katılım sınırı şartıyla izin verdi. Gümüşsuyu’nda bir araya gelen DİSK, TTB, TMMOB ve KESK üyeleri Taksim Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi. İşçiler çalışırken 1 Mayıs’ta sokağa çağrısı yapmamaları eleştirilen DİSK, TTB, TMMOB ve KESK’in Taksim kutlaması sönük geçti. Taksim anıtına 1 Mayıs çelenginin konulması sonrası kurumlar adına konuşmalar yapılarak birlikte mücadeleye vurgu yapıldı. Sabah yapılan eylemler ve gözaltılara değinilen konuşmalarda iktidarın baskıcı politikaları eleştirildi.

HDP Milletvekilleri’nden 1 Mayıs mesaisi

1 Mayıs sabah erken saatlerde Mecidiyeköy’de başlayan eylemde HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay’ın yanı sıra HDP İstanbul Milletvekilleri Dilşat Canbaz Kaya ve Musa Piroğlu’da yer aldı. HDP Milletvekilleri polis şiddetinin önüne geçmeye çalışırken polisin yaptığının suç olduğunu ifade ettiler.