Newroz alanlarının mesajı net: “HDP halktır!”

Dün ve bugün ülkenin dört bir tarafında Newroz kutlamaları için başta Kürt halkı olmak üzere halklar meydanları doldurdu.

Fotoğraf: Sedat Suna

Dün ve bugün ülkenin dört bir tarafında Newroz kutlamaları için başta Kürt halkı olmak üzere halklar meydanları doldurdu. Dün İstanbul, İzmir ve Mersin  başta olmak üzere birçok kentte oldukça kitlesel Newroz mitingleri gerçekleştirildi. Bugün en büyük kitleleri meydanlarda buluşturan iller Amed ve Van oldu. Bununla birlikte Ankara, Urfa, Şırnak, Mardin, Dersim, Adana, Bursa. Hatay gibi birçok ilde kitlesel Newroz buluşmalarından aynı coşku yükseliyor.

Bu yıl “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” şiarıyla günler öncesinden startı verilen Newroz kutlamalarının dünkü adresi İstanbul, İzmir, Adıyaman Mersin, Kocaeli, Bingöl, Antalya, Iğdır, Malatya, Tekirdağ ve Çanakkale kentleriydi. Sabahın erken saatlerinde başlayan kutlamalarda, HDP’ye yönelik kapatma davası, İmralı’da uygulanan tecrit, HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi ve dün gece Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesine tepkiler öne çıktı.

Amed

Bugün Amed’de sabahın erken saatlerinde halk alana gelmeye başladı. Kutlamanın gerçekleşeceği alan sarı, kırmızı, yeşil bayraklar,  Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) flamaları ile donatılmıştı. Yüzbinlerin buluştuğu alana girişlerde pandemi nedeniyle alınan önlemler kapsamında HES kodu taraması yapılıyor. Kürt Dil Platformu ve Kürt Dil Ağı’nın Newroz girişlerinde kurduğu stantlarda Kürtçenin resmi ve eğitim dili olması talebiyle başlattığı imza kampanyası devam ediyor. 

HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar mitingde gerçekleştirdiği konuşmada Gergerlioğlu’nun sabah namazına hazırlanırken meclisten polis zoruyla gözaltına alınmasını, HDP’ye dönük kapatma davası başta olmak üzere iktidarın saldırı politikasını ve İmralı tecridi gündem yaptı. Bütün bu politikalara sessiz kalmayacaklarını dile getirdi.

Van

Van Kalesi eteklerindeki Newroz kutlamaları için halk sabahın erken saatlerinde alana akmaya başladı. Van’da, ulusal kıyafetleriyle kutlamalara gelen Kürt halkı, alana giriş yaparken HDP’nin kapatılmasına dair hazırlanan iddianame ve vekilliği düşürülerek Meclis’te gözaltına alınan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu lehine sloganlar attı.

Bugün gerçekleşen Newroz mitingleri hala devam ediyor. HDP Genel merkezinin twitter hesabında Amed ve Van Newrozları canlı yayın olarak paylaşılıyor.

Fotoğraf: Ruşen Takva

İstanbul

Büyük bir coşkunun hakim olduğu İstanbul Newroz alanında, HDP’nin kapatılması girişimlerine tepkiler ön plandaydı. HDP ile birlikte başta sosyalistler olmak üzere İstanbul emek ve demokrasi güçlerinin katılımı da dikkat çekiyordu. Organizasyonu birlikte gerçekleştiren çeşitli kurumların temsilcilerinin konuşmaları ve Ruken Yılmaz, Roni Artin, Erdal Bayrakoğlu, Veysi Ermiş’in müzik dinletileri ile süren mitinge Selahattin Demirtaş da bir mesaj göndererek Newroz direnişini kutladı.

Fotoğraf: Burcu Okutan

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yaptığı konuşmada “Hem Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi hem de HDP’ye açılan kapatma davası gündeme geldi. Bu iktidarın bittiğinin bir resmi. Herkes böyle bilsin onların kapatma davası varsa bizlerin de adalet ve demokrasi davamız vardır. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz. Bizden intikam almaya çalışıyorlar, bizler her koşulda siyaset yapacağız. Hiç kimse kaygıya kapılmasın. Bize kapatma davası açan iktidar bugün bu meydana baksın yarın Amed meydanına baksın. Bu meydan AKP’nin hazırlamış olduğu kapatma davasıyla ilgili iddianamenin geri gönderildiğinin resmi. Halkımız bugün o iddianameyi AKP’ye teslim etmiştir” dedi.

Buldan son olarak sivil toplum kuruluşlarına, siyasi partilere ve kitle örgütlerine bir çağrı yaptı: “Barışı istemek sadece bize bırakılmamalı. Barış istemek herkesin sorumluluğudur. Bu ülkeye barış gelirse biz inanıyoruz ki yaşanan bütün krizler biter. Newroz’un barışa, özgürlüğe, kardeşliğe vesile olmasını temenni ediyorum. Newroz piroz be!”

İzmir

İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nı dolduran binlerce kişi “HDP halktır, halk burada” sloganlarıyla Newroz’u kutladı. Sabah saatlerinde başlayan yağmura rağmen katılımın yoğun olduğu mitingde HDP’ye yönelik kapatma davası ve siyaset yasağına karşı  adalet ve barış talepleri yükseldi.

İzmir Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu adına konuşan Ebru Dinçel, Gece yarısı darbesi ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiğini hatırlatarak, “Bir kez daha sesleniyoruz, yaşamın hiçbir alanından olduğu gibi siyaset sahnesinden bizi çekemeyeceksiniz. Ferman, darbeler sizinse dağlar, sokaklar, alanlar bizimdir. Haklarımızdan da hayatlarımızdan da vazgeçmeyeceğiz” dedi.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay “Bizleri kapatmak isteyenlere sözümüz var, tarihin çöplüğüne gideceksiniz, bizler halkız. Sizler bu halkı her gün sömürüyorsunuz; yoksulların, işçilerin, kadınların, emekçilerin sırtına basa basa bir avuç yandaşı sermayeyi her gün ihya ediyorsunuz. Her yerde Newroz ateşini yükselterek demokrasi ve barış mücadelesi veriyoruz, asla geri adım atmayacağız” dedi.

HDP Grup Başkan Vekili Saruhan Oluç da “Karşımızda çürümüş, siyasi ahlakını yitirmiş bu iktidar, Türkiye’yi yerle bir edecek adımları ardı ardına atıyor. Barış için elimizi uzatmayı da biliriz yumruğumuzu sıkıp direnmeyi de biliriz. HDP dükkan mıdır kapısına kilit vuracaksınız? HDP halktır ve halk bütün meydanlarda. Siz bu halkı nereye kapatacaksınız? İktidar bu gerçeği görecek, HDP’yi kapatamayacaksınız” dedi.