İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve onlarca HDP’li gözaltına alındı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in, HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açması sonrası İstanbul ve Ankara’da HDP’lilere dönük polis operasyonları yapıldı.
Sabaha karşı yapılan ev baskınlarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve çok sayıda Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticisi gözaltına alındı.
İstanbul’da sabaha karşı düzenlenen polis baskınında HDP’nin Beşiktaş ve Kağıthane ilçe eş başkanlarının da aralarında bulunduğu 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
Ankara’da ise sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından hedef gösterilen İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve aralarında PM üyesi ali Özkan, Eskişehir İl Başkanı Şükriye Ercan’ın yer aldığı 10 il ve ilçe yöneticisi gözaltına alındı.
Kocaeli’de de ilçe eş başkanları ve yöneticilerinden oluşan 7 kişinin polis operasyonu ile gözaltına alındığı öğrenildi.

Kapatma davası açılmasının hemen ardından İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa başta olmak üzere Türkiye’nin hemen her ilinde HDP’liler ve demokrasi güçleri alanlarda “HDP Kapatılamaz” diyerek bu karara ilişkin protestolarını göstermiş, HDP’nin yanında olduklarını belirtmişlerdi.