Kadın üniversitesine karşı eylem çağrısı: “Makbul kadın sınırlarınızı aşıyoruz ve kadın üniversitesi istemiyoruz”

Üniversiteli kadın örgütleri “Kadın üniversitesi istemiyoruz” diyerek iki büyükşehirde eylem çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez G20 Zirvesi kapsamında Japonya’da yaptığı konuşmasında dile getirdiği “kadın üniversitesi” projesine itirazlar sürüyor.

Erdoğan, Japonya’daki toplantı sonrasında 3 Temmuz 2019’da Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet töreninde “G20 zirvesinde gördüm, Japonya’daki 800 üniversitenin yüzde 10’u kadın üniversitesi. Sadece kızlardan oluşuyor. YÖK başkanına hatırlatıyorum. Çalışmanı buna göre yap. Çok önemli bir şey. Türkiye’de benzer bir adımı atmalı. Japonya’daki kızların oluşturduğu üniversite örneği ilginç. Lise yıllarında ülkemizde kız ve erkek liseleri vardı. Sonra karıştırdılar.” diyerek YÖK’e kadın üniversitesi konusunda çalışma yapması gerektiğini belirmişti.

Bahçeşehir Üniversitesi öncülüğündeki isimlerle şekillenecek üniversite için “Kadın Üniversitesi ve Eğitim Vakfı” kurulmasının ve 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer almasının ardından proje resmileşmiş oldu.

Kadın üniversitesi, 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda şu ifadelerle yer alıyor:

“Japonya örneği incelenerek sadece kadın öğrencilerin kabul edildiği kadın üniversiteleri kurulacaktır. Japonya’daki kadın üniversiteleri incelenerek bir rapor hazırlanacaktır. Kız öğrencilerin ülkemizde farklı derecelerde yükseköğretime katılımları değerlendirilecek, sorun bulunan alanlar saptanacak ve buna yönelik çözüm önerileri geliştirilecektir. Kurulması planlanan kadın üniversitesinin akademik birimlerinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar başlatılacaktır.”

Projenin duyurulduğu ilk günden beri sosyal medyada #KadınÜniversitesiİstemiyoruz etiketiyle yapılan eylemler bu kez kendisini sokağa taşıyor.

Üniversiteli kadın örgütleri tarafından “Kadın üniversitesi istemiyoruz” ismiyle oluşturulan kampanya sayfası tüm kadınları ve LGBTİ+’ları bu mücadeleye destek olmaya çağırdı.

“Kadın üniversitesi istemiyoruz” diyen üniversiteli kadınlar başlattıkları kampanya kapsamında yarın eylemler yapacak.

“‘Makbul kadın’ sınırlarınızı aşıyoruz; kadın üniversitesi istemiyoruz” diyen üniversiteli kadınlar, yarın saat 14.00’te İstanbul Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi önünde, İzmir’de ise 15.00’te Karşıyaka İskelesi önünde eylem yapacaklar.