Dev-Turizm İş: “Asgari ücret yetmez, insanca yaşamak için gelir güvencesi”

Asgari ücretin en az 3800 lira olması gerektiğini belirten DİSK Dev-Turizm İş Marmara Bölge Şubesi bugün bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada gelir güvencesi politikasının uygulanması gerektiği belirtildi.

Türkiye’de asgari ücretle çalışanların tam sayısı yedi yıldır net bir şekilde açıklanmıyor.

2014 yılında MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri’nin dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e verdiği soru önergesine verilen cevaba göre 2014 Temmuz ayı itibariyle asgari ücretle çalışan işçi sayısı 4 milyon 970 bin 737.

Yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre, Temmuz 2014’te ülkede toplam kayıtlı işçi sayısı 12 milyon 287 bin 238.

Bu iki veri, toplam kayıtlı işçi sayısının yüzde 40,45’inin asgari ücret üzerinden çalıştığı anlamına geliyor.

DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR) tarafından her yıl düzenli olarak hazırlanan asgari ücret araştırmasının geçen hafta yayımlanan “Salgın Günlerinde Asgari Ücret Gerçeği Araştırması-2021” başlıklı raporuna göreyse özel sektörde asgari ücret ve altında ücretle çalışanların oranı yüzde 49; asgari ücret civarında çalışanların oranı yüzde 62 olarak yer alıyor. Ayrıca 9,5 milyona yakın özel sektör işçisinin asgari ücretin yüzde 20’si ve altında ücretlerle çalıştığı bilgisi paylaşılıyor.

Asgari ücretin giderek ortalama ücret haline geldiği ifade edilen raporda dikkat çekici bir diğer nokta ise bütün ücretli çalışanların yüzde 17’sine tekabül eden 3,3 milyon işçinin asgari ücretin altında çalışıyor olması.

4 Aralık’ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde başlayan, milyonlarca işçiyi doğrudan ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde henüz karar aşamasına gelinmiş değil.

Türk-İş’in Kasım 2020 araştırmasına göre açlık sınırının 2517 lira, yoksulluk sınırının ise 6198 lira olduğu Türkiye’de mevcut asgari ücret net 2324 lira.

Asgari ücret zammının önceki yıllara göre çok daha yüksek olması gerektiğini savunan bazı sendika ve partiler asgari ücretten vergi alınmamasını da savunuyor.

Yapılan açıklamalara göre DİSK asgari ücretin net 3800 lira, HDP 4000 lira, CHP 3100 lira, İYİ Parti de 3000 lira olması gerektiğini söyledi.

Dev-Turizm İş: “Asgari ücret yetmez, insanca yaşamak için gelir güvencesi”

Asgari ücretin en az 3800 lira olması gerektiğini belirten DİSK’e bağlı Dev-Turizm İş Sendikası Marmara Şubesi de bugün düzenlediği basın açıklamasıyla asgari ücrete dair taleplerini kamuoyuyla paylaştı.

Yalnızca asgari ücretli işçiler değil, asgari ücretin çok daha altında ücretle çalışanların da yaşamlarını sürdürebilmesi için temel gelir uygulamasının hayata geçirilmesini savunan Dev-Turizm İş Sendikası “Asgari ücret yetmez, insanca yaşamak için gelir güvencesi” pankartıyla açıklamayı gerçekleştirdi.

Kadıköy Süreyya Operası önünde sendika adına konuşan Ali Rıza Özkan, asgari ücret ve bütçe tartışmalarının ekonomik kriz ve pandeminin emekçilere yüklediği sorunlarla birlikte ele alınması; gelir kaybı dikkate alınarak, vergiden muaf bir şekilde belirlenmesi gerektiğini söyleyerek, “Sadece kayıtlı-güvenceli çalışanları gözeten bir yaklaşımla hareket edemeyiz. Ekonomik kriz ve pandemide sayıları daha da artan güvencesiz çalışan arkadaşlarımıza insanca yaşayabileceği temel gelir verilmelidir” dedi.

Özkan, sendika tarafından hazırlanan açıklamada asgari ücrete yapılacak zam veya temel gelir uygulamasıyla ilgili yeterince bütçe olmadığı savunmasına dair de itirazlarını paylaştı.

Önceki yıllarda kamu özel iş birliği anlaşması yoluyla verilen köprü geçiş garantileri ve hastane garantileri nedeniyle 2021 yılında firmalara 31 milyar dolar ödeneceğini; dolar kuru her 10 kuruş arttığında halkın sırtındaki yükün 14,6 milyar dolar artacağını paylaşan Özkan, “Oysa bu parayla 523 bin vatandaşa net asgari ücret ödenebilir.” dedi.

Güvence Hareketi adına söz alan Sezgin Kartal da Dev-Turizm İş Sendikası’nın gelir güvencesi talebini sahiplendiğini belirterek kaynak için ödeme garantili ihaleler ve servet vergisine işaret etti.

Ancak bu şekilde insanca bir yaşam olabileceğini savunan Kartal, “Türkiye’de böylece milyonlarca insan aç yatmaz, milyonlarca insan gelecek kaygısı gütmez. Gözünüzü işçilerin alın terine değil, zenginlerin servetine dikin. Ya iş ya gelir güvencesi sağlayın.” dedi.

Karşı Mahalle’ye konuşan Dev-Turizm İş Marmara Şube Başkanı Turgay Özdemir asgari ücret gündeminin yalnızca asgari ücretli işçileri değil bütün işçileri ilgilendirdiğini söyleyerek sigorta primleri, işsizlik ödenekleri ve kısa çalışma ödeneği gibi birçok şeyin asgari ücret esas alınarak belirlendiğini söyledi.

Asgari ücretin adil bir şekilde belirlenmediğini söyleyen Özdemir “Taraflar eşit şartlarda görüşmeli. Türkiye’deki yaşam maliyeti göz önünde bulundurularak asgari ücert belirlenmeli. Biz asgari ücretin net 3800 lira olması, vergi dışında bırakılması gerektiğini savunuyoruz. Ayrıca vergide adalet istiyoruz; azdan az, çoktan çok gidecek servet vergisi uygulansın istiyoruz.” dedi.