İştebrak’taki Alevi katliamını protesto edenlere hapis cezası

2015 yılında İştebrak’ta yaşanan Alevi katliamını protesto eden 11 kişiye ceza yağdı. Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8 Ekim’de görülen duruşmada Alevi aktivisti ve Karşı Mahalle muhabiri Sezgin Kartal’a “örgüt propagansı” iddiasıyla 18 ay 22 gün ertelemesiz hapis cezası verildi.

25 Nisan 2015 yılında Hatay sınırındaki Cisr El-Şuğur kentini ele geçiren Fetih Ordusu’na (El Nusra Cephesi) bağlı cihatçılar Alevi köylerinden biri olan İştabrak’a da saldırarak 68 kişiyi katledilmişti. İştebrak köyünde gerçekleşen katliam Türkiye’nin birçok yerinde protesto edilirken Hatay’ın merkez Antakya ilçesinde de yüzlerce kişi 28 Nisan’da sokağa çıkmıştı.

Hatay Armutlu Mahallesi’nde toplanan kalabalıkla polis arasında kısa süreli yaşanan gerilimin ardından eylem sona ermiş; herhangi bir gözaltı yaşanmamıştı. Söz konusu eylemden üç yıl yıl sonra 11 kişiye dava açıldı.

Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada İştebrak köyünde yaşanan Alevi katliamını protesto etmenin yanı sıra farklı tarihlerde gerçekleştirilen mezar başı anmaları, basın açıklaması, bildiri dağıtma, afiş yapıştırma, yazılama ve referandum sürecinde yürütülen faaliyetler suç sayıldı.

Dava tek, üç farklı tarih, iki farklı konu

Karşı Mahalle muhabiri ve aynı zamanda Alevi aktivisti olan Sezgin Kartal’a İştebrak’taki Alevi katliamını protesto eylemine katıldığı gerekçesiyle açılan davada farklı tarihlerde her yıl yapılan anma etkinlikleri de suç sayılarak örgüt propagandasından 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi.

Mahkeme, Kartal’ın Türkiye sosyalist hareketinin önderleri arasında yer alan Dr. Hikmet Kıvılcımlı’nın 2016 yılında gerçekleştirilen mezar başı anma haberini kişisel Twitter hesabından paylaşmasını ve Hatay Antakya’da 30 Mart 1995 yılında kontrgerilla güçleri tarafından babasıyla birlikte evinin önünde katledilen Mehmet Latifeci’nin anma etkinliğine katılmasını TKP/Kıvılcım propagandası saydı ve hapis cezası kararı verdi. Kartal, verilen hapis cezasına itiraz edecek.