Ankara’da Kadınlar Gözaltında İşkenceye Tepki Gösterdi

Diyarbakır’da  evi basılan ve operasyon köpekleri aracılığıyla işkenceye maruz bırakılan HDP Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi Sevil Rojbin Çakır için Ankara Kadın Platformu çağrısı ile bir araya gelen kadınlar, bu duruma yaptıkları açıklamayla tepki gösterdiler.

26 Haziran saat 17:00’de evi basılan ve evinde saatlerce arama yapılan Sevil Rojbin Çetin gözaltı sırasında işkenceye maruz bırakıldı. Yaşanılan sürecin açığa çıkmasından sonra birçok yerde duruma yönelik tepki gösterildi.

Buna yönelik tepkilerden biri de Ankara Kadın Platformu tarafından gerçekleştirildi. Basın açıklaması ilk olarak Çankaya Belediyesi önünde okunmak istendi fakat izin verilmediği için açıklama kapalı alanda yapılmak zorunda kaldı.

Yapılan açıklamada ilk olarak Sevil Rojbin’in gözaltı sürecinde yaşadıklarından bahsedildi:

“Yaklaşık üç saat süren işkencenin ardından Sevil Rojbin Çetin yürüyemeyecek durumda olduğu için hastaneye  ve adliyeye tekerlekli sandalye ile çıkarılmak zorunda kalmışlardır. Biz bu şiddetti tanıyoruz; yıllardır nasıl yaşayacağımıza, nasıl giyineceğimize karışan erkek egemenliğinizin şiddetidir.’’

Kadınlar açıklamanın devamında kadına yönelik şiddetin önlenmesinde ve cezalandırılmasında önemli bir aşama olan 6284 sayılı kanunun öneminden bahsettiler. Kadınları gözaltında işkenceye maruz bırakan ve bunu yapan erkek şiddetinin cezalandırılmasını istediler. Son olarak tüm bu baskı ve yıldırma politikalarına karşı kadınların yılmayacaklarını,  dayanışma ile mücadeleye devam edeceklerini vurguladılar.