HDP yürüyüşe başlamadan gözaltılar başladı, milletvekillerine saldırı oldu

Fotoğraf: Zeynep Kuray, Twitter

Halkların Demokratik Partisi’nin 1 Haziran’da açıkladığı, milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın vekilliklerinin düşürülmesine karşı başlattıkları “Demokratik Mücadele Programı” kapsamında bugün Edirne ve Hakkari olmak üzere iki koldan Ankara’ya başlayacak “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” başladı.

Yürüyüş başlamadan önce her iki koldan partililerin yürüyüşü çeşitli şekillerde engellendi. Günler öncesinden Edirne, Hakkari, Tekirdağ, Van, ve Kocaeli’ye girişler sınırlandırılmış; bu şehirlerde yapılacak eylem ve etkinliklere yasak getirilmişti.

Yürüyüşün Edirne kolunda sabah saatlerinden itibaren HDP İl Örgütü binası polisler tarafından ablukaya alınmış, çok sayıda polis alana getirilmişti. Hakkari’de de il binası ablukaya alınırken resmi kurumların önünde özel harekat polisleri, keskin nişancılar ve şehrin pek çok yerinde zırhlı araçlar yer alıyordu.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve birçok partili saat 12:00’de Silivri Alışveriş Merkezi önünde buluşup Edirne’ye doğru yola çıkacaktı. Ancak buluşma alanına gelindiğinde Çevik Kuvvet Polisi toplanmaya dahi izin vermeden kalkanlarla kitleyi dağıttı. Polis ekipleri Valilik tarafından eylemlerin engellendiğini gerekçe göstererek milletvekillerin açıklama yapmalarını engelleyerek müdahale etti.

Milletvekilleri Serpil Kemalbay, Tuma Çelik, Dersim Dağ ve Musa Piroğlu’ya sert polis müdahalesi olurken 9 partili de gözaltına alındı.