New Yorklular 1 Mayıs’ta Kira Grevi ile alandaydı; şehrin yarısı bu ay kira ödemeyecek

New Yorklular 1 Mayıs’ta kiraların ertelenmesi talebiyle eyaletin dört bir yanında gösteriler düzenlediler.

ABD’de New Yorklu kiracılar, devam eden koronavirüs önlemleri nedeniyle çalışmalarının ve dolayısıyla kira ödemelerinin imkansız hale gelmesi nedeniyle eyalet çapında bir kira grevi düzenleme kararı aldı.

Protestocuların 1 Mayıs günü megafonlar ve #CancelRent (KiralarİptalEdilsin) yazılı pankartlar ile New York Valisi Andrew Cuomo’nun Albany’deki ofisi önüne gelerek başlattıkları kira grevi, ABD’de yaklaşık yüz yıldır görülen en büyük kira grevi.

Grevi daha görünür kılmak için binalara ve köprülere de destek pankartları asılıyor.

Özellikle New York’ta ve ABD’nin ekonomik anlamda olumsuz etkilenmiş diğer eyaletlerinden, kira grevine çektikleri fotoğraflar ile sosyal medyadan destekler de geliyor.

Irk ve Ekonomi Üzerine Eylem Merkezi, ülke çapındaki kira grevcilerini bir araya getirmek ve sanal dayanışmayı desteklemek için perşembe günü westriketogether.org web sitesini kurdu.

Grevin düzenleyici gruplarından biri olan Herkes için Konut Adaleti kampanyasının koordinatörü, 13 binden fazla kişinin mayıs ayında kirasını ödemeyeceğine dair metni imzaladığını söyledi. Kira grevcilerinin talebi pandemi süresince veya en azından dört ay boyunca kiraların Vali Cuomo tarafından iptal edilmesi.

Protestocular, kiralarını ödeyebilecek durumda olanları da protestolarına destek olmak için kiraları ödememeye çağırıyor.

PropertyNest tarafından yapılan ankete göre de New Yorkluların sadece % 55,7’sinin kiralarını mayıs ayında “her zamanki gibi” ödemesi bekleniyor.

New York’un evden atmalar için kabul ettiği üç aylık moratoryum haziran ayı sonunda sona erecek. Bu süreçte milyonlarca kişinin evini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacağı bekleniyor. Aynı zamanda vali Cuomo’nun New Yorkluların mali yükünü artıracak kimi uygulamalara gittiğini ve normalde 24 saat hizmet veren metro sisteminin temizlik yapılacağı gerekçesiyle 01:00-04:00 saatleri arasında kapanacağını aktaran RT (Russia Today), bu uygulamanın bir yandan da metro istasyonlarını sıklıkla barınak olarak kullanan evsizleri hedef aldığını söylüyor. Metroların bu saatler arasında çalışmıyor oluşu araba sahibi olmayan, özellikle işe gitmek zorunda olan düşük gelirli pek çok New Yorklu açısından büyük bir mağduriyet yaratıyor.

Bu süreçte New York Times gazetesinin, ev sahiplerinin hakları için bir araya gelen Kira İstikrar Derneği’nden bir temsilcinin sözlerine yer verdiği haberi de New Yorklu protestocuların tepkisini çekti. New York  Times’ın bu haberinde, ev sahiplerinin kira grevine dair ekonomik zarara ve konut pandemisine neden olacağı şeklinde uyarıları aktarılıyor.

Walmart, Amazon, Whole Foods, FedEx, Target ve Instacart işçileri de pandemi koşullarında virüsten daha iyi korunma ve daha iyi çalışma koşulları talebiyle kira grevcilerinin 1 Mayıs’taki protestosuna katıldılar.

Bahsi geçen şirket çalışanlarının birçoğu bir ay boyunca düzenledikleri protestolar sayesinde işverenlerden bazı tavizler almayı başarmışlardı.

Ayrıca ABD’de son altı haftada 30 milyondan fazla kişinin işsizlik maaşı başvurusunda bulunduğu da biliniyor.