Covid-19 çıkan fabrikada 500 işçi iş bıraktı

“Neden işçileri ücretli izne çıkarmıyorsunuz? Zararın neresinden dönersek kar değil mi?”

Covid-19’un yayılım hızının her geçen gün arttığı ülkemizde “Evde kal” çağrıları sürerken her gün milyonlarca işçi çalışmaya devam ediyor. Kocaeli Gebze Darıca’da faaliyet gösteren Sarkuysan fabrikasında 2 işçinin koronavirüs testleri pozitif çıktı. Pazartesi günü Sarkuysan bünyesi altında faaliyet gösteren Sar Makine’de bir işçinin testlerinin pozitif çıkması üzerine sadece aynı servisi kullanan işçilere bir hafta işe gelmemeleri söylendi.

Dün ise Sarkuysan ana fabrikada çalışan altı işçinin rahatsızlanması üzerine, gittiği Farabi Devlet Hastanesinde işçilerden bir kişinin daha testi pozitif çıktı. Haberin fabrikaya gelmesi üzerine dün akşam saat 20:00 civarında sendikalı 500 işçi üretimi durdurma kararı aldı.

Sarkuysan fabrikasında altı yıldır çalışan H.T.’nin verdiği bilgilere göre Sar Makine’de bir kişide covid-19 tespit edilmesine rağmen aynı servisi kullanan işçilerin dışındakiler çalıştırılmaya devam ettirilmiş.

Evde kal çağrılarına uymamanın yarattığı tedirginlikle her gün işe gittiklerini belirten H.T “İşçiler tedirgindi, her gün ‘kaç kişi ölür’ tahminleri yapılıyordu. Neden izin verilmediği konusunda ciddi bir rahatsızlık vardı. Bu bir yerde patlar diye bekliyorduk, bizde çıkana kadar bu işin gideceğini de biliyorduk aslında. Çıktı ve patronun tavrı da ‘Hayır, siz suç işliyorsunuz, üretimi durduramazsınız devam edin’ oldu. Üretim dururken arkadaşları açık ve net bir şekilde tehdit etmiş. ‘İş bırakmayın, çalışın’ yönünde mesaj gönderildiği söyleniyor ama bana henüz gelmedi.” dedi.

Hükümetin açıkladığı ekonomik önlemlerin belirsizliğine dikkat çeken H.T. “Ortada çok bilgi kirliliği var. İşçiler burada ‘Benim kaybım olacak mı olmayacak mı?’ tarafına bakıyor. Ne olacak? Ücretli izne mi çıkacağım ücretsiz izne mi çıkacağım kaygısı vardı. Bizde esnek çalışmaya başvuru olmamıştı. Sendikanın baskısıyla başvurmuşlar. Birleşik Metal İş Sarkuysan baş temsilcimizle dün görüştük. Temsilci ‘Esnek çalışma için baskıyı yaptık, başvuru yapacaklar. Fabrikanın üçte ikisini izne göndereceğiz ve hiçbir kaybı olmayacak arkadaşların’ demişti. Fakat son gelişme üzerine işe gitmeyeceğiz” dedi.

Kendi fabrikalarında covid-19 çıkana kadar işçilerin ekonomiyi düşündüğünü belirten H.T. artık sağlığın öne geçtiğini söylüyor.

Şu an sadece beyaz yakalıların işe gittiğini kaydeden H.T. bugün Birleşik Metal İş Sendikası ve Sarkuysan yönetimi arasında kriz masası kurulacağını ve fabrikanın ne kadar çalışıp çalışmayacağını, çalışırsa hangi bölümlerin çalışacağını kararlaştıracağını kaydetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın covid-19 için ‘Bu kadar hızlı yayılacağını tahmin etmiyorduk’ sözlerini eleştiren H.T. “Böyle açıklama olur mu? Neden işçileri ücretli izne çıkarmıyorsunuz? Zararın neresinden dönersek kar değil mi?” dedi.