Salih Müslim: “Rojava’da sokağa çıkma yasağı 23 Mart’ta”

Dünyanın büyük bölümüne yayılan COVID-19 virüsünün önüne geçmek için çeşitli önlemler alıp aşı geliştirilmeye çalışılsa da henüz kesin sonuç alınmış değil. Gözler koronavirüs yayılımının arttığı ülkelere çevrilmişken Ortadoğu’nun tek özerk bölgesi Rojava’daki koronavirüse dair çalışmaları PYD Eski Eş Başkanı Salih Müslim’e sorduk.

Rojava’da koronavirüs vakasına rastlanıldı mı? Özerk yönetim ne gibi tedbirler aldı?

Sağlık kurumlarımız bütün tedbirlerini aldı. Bütün ofisler ve çalışma alanları kapatılıp, dezenfekte edildi. Ayrıca bütün halka ve kurumlara dezenfektanlar dağıtıldı.

Türkiye’de kitlesel Newroz kutlamaları iptal edildi. Rojava’da durum nedir?

Newroz kutlamaları durduruldu. Kitlesel kutlamalar yapılmayacak.

İnsanların sokağa çıkmasında bir engelleme var mı?

Sürekli uyarılar yapılıyor halka, zorunlu olmadıkça sokağa çıkılmaması konusunda. Toplantılar yasaklandı. Şehirlerarası yolculuk 21 Mart’tan itibaren durdurulacak. Sokağa çıkma yasağı da 23 Mart’tan sonra olacak.

Test için elinizde herhangi bir cihaz var mı?

Sağlık Sorumlusu (Bakanı) İsveç’ten otuz saniyede koronavirüsü tespit eden cihazların getirildiğini duyurdu. Bu cihazlar daha önce Çin’de 3 hastanede denenmiş.

Karantina merkezi kuruldu mu?

Rojava ve Kuzey ve Doğu Suriye için dokuz merkezde karantina oluşturuldu. Bu merkezlerin personelleri ayarlanmıştır. Bu merkezlerin çoğu şehirlerin dışında, ulaşım açısından da daha kolaylık sağlıyor. Bu karantinalar Cezire’de 4 tane olmak üzere Kobani, Menbiç, Raqqa, Deyrizor ve Tabka’dadır.

Sınır kapılarınız açık mı?

Güney Kürdistan’la sınır kapısı kapatılmıştır. 3 gündür herhangi bir geliş gidiş olmuyor. Sadece zorunlu oldukça sağlık ekipleri geçebiliyor. Ticaret de durduruldu. Ancak bu ticaret meselesi önümüzdeki günlerde tekrar yapılabilir. 

Dışarıdan destek var mı?

Yardım çağrılarımız oluyor, aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in sağlık ekipleriyle koordineli çalışmalarımız vardır. Savaş bölgelerinde de tedbirlerimizi alıyoruz.

Röportaj: Sezgin Kartal