Dakika Dakika Çorlu Tren Katliamı Duruşması

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, 25 kişinin öldüğü, 328 kişinin yaralandığı tren katliamıyla ilgili açılan davanın dördüncü duruşması bugün Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nde görüldü.

09:15 Çorlu tren katliamının dördüncü duruşması için sabah saatlerinde Çorlu Santral Meydanı’nda buluşan aileler, avukatlar ve çok sayıda kişi yolu kapatarak “Hak Hukuk Adalet; Kaza Değil Cinayet” sloganlarıyla davanın görüleceği Halk Eğitim Merkezi’ne yürüdü.

09:35 Yürüyüşün ardından Halk Eğitim Merkezi önünde yapılan açıklamada Tren Katliamı aileleri adına açıklamada bulunan Zehra Bilgin “Tek istediğimiz adalet.” dedi. Zehra Bilgin’in konuşması:

10:00 Açıklamanın ardından duruşmanın görüleceği salona basın mensuplarının ses kayıt cihazı, fotoğraf makinesi, kamera ve bilgisayarlarıyla girmesi hakkında mahkeme başkanı avukatların itirazına rağmen CMK’nın 183. maddesine dayanarak red kararı verdi.

10:31 Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada ilk olarak Demiryolu Bakım Müdürü Sanık Turgut Kurt ifadesinde hasarlı menfezlerle ilgili olarak “Kazalı menfez dışındaki menfezlerin tamamı tespit edilip 2018 mahal listesine alınıp tadilat için işlem başlamış ama kaza olan menfezin balast sorunu tespit edildiği halde mahal listesine alınmamış.” dedi.

10:38 Çorlu Tren Katliamı avukatlarından Can Atalay: “İstanbul Teknik Üniversitesi heyetinize bilirkişi konusunda gerçek dışı beyanatta bulunmuştur. İTÜ ulaştırma çalışma grubu 23 kişiden oluşuyor ama sadece iki kişi cevap vermiş. İTÜ ve YTÜ tam listeyi mahkemeye vermelidir.”

10:47 Müşteki Ceyhan Kahveci “Olay günü Alpullu’dan trene bindim. Bir basket topu gibi tavana savruldum. Burnum kırıldı, kabugalarım ezildi. Hafif çiseleme vardı, yoğun yağmur yoktu. Davacıyım.”

10:52 Müşteki Coşkun Yıldız; Trenin içinde yaralı halde yatarken bir kadın sürekli trene girip çıkıyordu. İnsanların, poşetleri ve çantalarını çıkarıyordu. Bu kişi cebimden telefonumu almaya çalıştı. Altımdaki ölmüş bir kadının küpesini çekip aldı.

11:05 Müşteki Nihal Akçakan “Yaralıydım, 112’yi aradım, benden konum istediler atamadım. Ambulans bir buçuk iki saat sonra geldi. Hastanede sadece dikiş atıldı ama bir hafta sonra tendonlarımın koptuğunu öğrendim.”

11:11 Üzüntüden zor konuştuğu görülen Remzi Güvenç “4 yavrumu kaybettim, davacıyım.”

11:20 Müşteki Sevim Doğrul “Trenin içi kan gölüydü. 10 yaşındaki çocuğumu koltukların altında kafası kırık halde buldum. Eşimi kendi imkanlarımızla çıkardık, yardıma gelen kimse yoktu. Eşim üç gün yoğun bakımda yattı, sakat kaldı.”

12:20 Müşteki Yasin Kızıltepe “Ayakta yolcular vardı. Kaza olan menfeze gelmeden tren titremeye başlamıştı. Bir buçuk kilometre yürüdük, ambulanstan önce köylüler geldi. Doktor, ömrün boyunca bir iki kilodan fazla ağırlık kaldırmamalısın yoksa felç kalırsın, dedi.”

12:28 Tren katliamında yaşamını yitiren 9 yaşındaki Oğuz Arda Sel’in babaannesi Remziye Sel “Çocuğum ve torunumu kaybettim. O günümüz çok güzel geçmişti, 2 saat sonra cenazeleri geldi. Bakandan, müdürden, bilirkişiden şikayetçiyim. Bu dört kişiyle olmaz. İçimiz kan ağlıyor.”

12:39 Müşteki Ercan Cesur “Telefon geldi; kaza oldu kardeşini kaybettik dediler. Olay yerine gittik. Lüleburgaz Müftülüğü’nde din görevlisiyim. Çok cenaze yıkadım ama kardeşimi görmek çok acıydı.”

12:45 Tren katliamında babasını kaybeden 11 yaşındaki Gölgem Gülsüm Erbil “Babam beni babaannemlerin yanına köye bıraktı. Orada 4 kişi rahat rahat oturuyor biz neden ağlıyoruz? 25 kişinin katili kim? Sizin o yaşta babanız öldü mü? Ölmedi! Benim babamı kim öldürdü? Sevdiklerimizi kim öldürdü?”

12:57 Yakınlarını kaybeden Aysun Köse “Yasalar, evraklar, düzeniniz beni ilgilendirmiyor. Ben kaybettiklerimin derdindeyim. Bakanların ifade vermesi gerekiyor. Sizin mahkeme makamınız buna yetiyor mu?”

14:47 Duruşmaya verilen yemek arasından sonra söz alan Avukat Sevgi Evren “Bilirkişi için yaptığımız başvurulara verilen cevaplar çok ciddiyetsiz. Üniversitelerden ulaşım ve raylı sistemler konusunda uzman kişilerin listesini istiyoruz.”

14:52 Müşteki Avukatı Onur Şahin sanıklara sordu: “Altında imzanız olan bu çizimlerdeki duvarların boyu, eni ve kilosu nedir?” Sanık Turgut Kurt yanıtladı: “Mühendislerimiz hazırlıyor. Çizim hakkında bilgi sahibi değilim. İstinat duvarı toprak kaymasını önleyen taş yapılar.”

14:55 Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Başkanı Gökmen Yeşil “Tanıklar talimat mahkemelerinde usulsüz ve özensiz dinlenmiştir. İlerleyen aşamalarda sanık olabilecek olan tanıklara sorular önceden verilmiş ve kalemde ifade vermiştir. Bu kabul edilemez.”

15:03 Avukat Selvi Yüzbaşıoğlu “Olay günü ve öncesinin meteoroloji kayıtları, istinat duvarı ve balast tutucu duvara ilişkin tüm ihalelerin celbi ve en önemlisi Demir Yolu Bakım Dairesi Başkanlığı’nda görev yapanların şeması getirilmelidir.”

15:51 Sanık Turgut Kurt’un Avukatı Mehmet Tektaş “TCDD Bölge Müdürlüğü Bakım Servis Müdürü Mümin Karasu talimatla değil burada ifadesinin alınmasını istiyoruz. Karasu bu davanın en kilit ismidir.”

16:17 Sanık Turgut Kurt’un avukatı Mehmet Tektaş altyapının zamanında yenilenmemesinin kazada etkili olduğunu savunarak standart platform genişliğinin sağlanması kararını kimlerin verdiğinin TCDD’den sorulmasını isteyerek mahkemeye yedi talep sundu.

16:22 Mahkeme heyeti ara karar için 17:30’a kadar duruşmaya ara verdi.

18:28 Ara kararın açıklamasına geçildiğinde mahkeme heyetince müşteki vekillerinin hiçbir talebinin kabul edilmediği belirtilerek İl Sağlık Müdürlüğü’nden arama kurtarma çalışmaları hakkında detaylı rapor istenmesine, Mümin Karasu’nun mahkeme salonunda dinlenme talebinin reddine, sanıkların adli kontrollerinin devamına, duruşmanın 21 Nisan 2020 tarihi saat 09.00’a ertelenmesine karar verildi.