Çorlu Tren Katliamı Duruşması: “Adalet Rayların Altında Kalmasın”

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, 25 kişinin öldüğü, 328 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili açılan davanın ikinci duruşması bugün Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nde görülüyor.

MAHKEME HEYETİ İKİNCİ KEZ TOPLANDI

3 Temmuz tarihinde görülen ilk duruşmada mahkeme heyeti davadan çekilmişti.

Avukatların büyük salon talebi nedeniyle duruşma Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nde görülüyor.

Sabah 08.00’de Çorlu Santral Meydanı’nda buluşan aileler, avukatlar, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda kişi duruşmanın görüleceği Halk Eğitim Merkezi’ne sloganlarla yürüyüş gerçekleştirdi.

Mahkeme salonuna girmeden önce yakınını yitiren ailelerden Mısra Öz Sel ve İsmail Kartal konuşma yaptı.

Duruşmanın görüleceği salonun girişinde içeri girmek isteyenlerden kimlik istenmesine avukatların tepkisi sonuç verdi ve kısa bir süre sonra herkes içeri alındı.

Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen duruşma ilk olarak kimlik tespitiyle başladı. Avukatlar duruşmanın daha sağlıklı yürütülmesi için bazı taleplerde bulundu. Mahkeme heyetinin tensip kararına (149-2) avukatlar itiraz etti: “Her davacıya üç avukat sınırlaması hukuka aykırıdır. Söz konusu yasa, sanık avukatlarına sınırlama getiriyor. O nedenle bu kararınızı değiştirmenizi talep ediyoruz.” dediler.

15 İLİN BARO BAŞKANLARI VE YÖNETİCİLERİ KATILDI

Duruşmaya Amasya, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Yalova olmak üzere toplamda 15 ilin baro başkanları ve yöneticileri katıldı.

Duruşmada CHP Milletvekilleri Candan Yüceer, Sezgin Tanrıkulu, İlhami Özcan Aydın, Ali Şeker; HDP Milletvekili Ahmet Şık; TİP Genel Başkanı Erkan Baş; HDP İl Eş Başkanı ve yöneticileri, SODAP temsilcileri, Veli Saçılık ve pek çok kurum temsilcisi yer alıyor.

Duruşmada verilen ilk yarım saatlik aradan sonra, sanıkların kimlik tespitine geçildi.

Demiryolu Bakım Müdürü Sanık Turgut Kurt ifadesinde görevini eksiksiz olarak yerine getirdiğini ve suçlamaları kabul etmediğini belirterek “O gün Haydarpaşa Gar Lojmanları’nda ailemle birlikteydim. Olay yeri ile kaldığım yer arasında 130 kilometre mesafe var. Olay öncesi meteorolojiden hava durumuna ilişkin tarafıma bilgilendirme yapılmadı. İlgili birimler de bilgilendirme yapmadı. Sadece kaza olduğunda bilgi verildi. Savcılığın bilirkişi raporuna istinaden yaptığı suçlamayı kabul etmiyorum. Ben görevimi eksiksiz yerine getirdim.” dedi.

“PERSONEL TEMİNİ İÇİN YAZI YAZDIM AMA HOŞ KARŞILANMADI”

Sanık Turgut Kurt personel yetersizliği ile ilgili taleplerinin karşılanmadığını belirterek “Yol bekçileri vs. gibi personel yetersizliği yıllardır var. Sürekli yazılar yazdım personel temini için. Bölgemizde böyle yazılar yazmak pek hoş karşılanmaz. Teknolojik destek yardımları da yapılmadı.” dedi.

Ayrıca “Meteoroloji ile protokoller yapmak benim görevim değildir. Bu yetki TCDD İşletmesi Genel Müdürü TCDD 1. Bölge Müdürlüğü (Haydarpaşa) Demiryolu Bakım Servis Müdürlüğü’nde Servis Müdürü Vekili olarak görev yapan Mümin Karasu’ya aittir.” dedi.

“BU MENFEZ KAYITLI DEĞİLDİ”

“Yol kontrol elemanı hiçbir yerde yer almıyor. Yol bekçileri hattın hafızasıdır. Ama 2000’lerden itibaren yol bekçisi kalmadı.”

“Bozuk sicile kayıtlı menfezler vardır. Bu menfez kayıtlı değildi. Biz yolun üstünü kontrol ettik ama altını etmedik.”

“Kazandan önce meteorolojiden bilgi gelmezdi. Kazandan sonra gelmeye başladı. Kazandan sonra menfez tamir edildi, bazı tedbirler alındı”

“METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN YAĞIŞ RAPORU GELMEDİ”

Daha sonra Sanık Özkan Polat’ın ifadesine geçildi:

“Kolluk kuvvetlerine verdiğim ifadem geçerlidir. 18 yıldır yol bakım şefi olarak çalışıyorum. Toplam 30 yıldır çalışıyorum. Menfer muayeneleri 6 ayda bir yapılır. İlkbahar ve sonbaharda yapılır. Olayı 17.15’te haber aldım ve kurumumuza ait araçla olay yerine intikal ettim. 18.15’te olay mahallindeydim. Olay mahallinden sabaha kadar uzak tuttular bizi. 12 Temmuz’da yol yapımına başladık ve 2 günde bitirdik. Hızla ulaşıma açmak için çalıştık. Görev yetki Celalettin Çabuk’tadır. Çorlu-Muratlı arasında haftalık bakım yapılır: genel muayene, kırılan makas ya da truvaen bakımı. Bunların raporlarını Bakım Müdürü Turgut Kurt’a veriyoruz, üstümüzdür. MGM(Meteoroloji Genel Müdürlüğü)’den bana yağış raporu gelmedi. Olaydan sonra hava durumu kısa mesaj olarak meteorolojiden geliyor. Balaban-Muratlı hattında 10-12 yıl önce benzer kaza olmuştu.

“ACİL MÜDAHALE EĞİTİMİ ALMADIK”

“Böyle durumlarda olay mevzuatımız yok. Sadece olay yerine gidip tespit yapma ve üstlerimize bilgi vermekle yükümlüyüz. Acil müdahale eğitimi almadık.”

Yol Bakım Memuru Sanık Celalettin Çabuk:

“Benim görev ve yetkim 6 ayda bir köprü ve menfez kontrolüdür. Son kontrolleri 5 Ocak-9 Mayıs tarihlerinde yaptık, bir sorun yoktu. Olay günü yağış uyarısı almadık. Uyarı olsa Özkan Polat beni arar ve grubumuzu alır, gider kontrol ederiz. Olay günü Çerkezköy’de yağış olmadı. 17.00’de işimiz bitti ve haberi aldık. Özkan Polat kamyona taş yüklememi ve hazır beklememi söyledi. Gece 01.30-02.00 sularında olay yerine taş yükü ile gittik. Sabah işe başladık.”

Sanık Celalettin Çabuk da Özkan Polat gibi acil durumlarda ne yapacaklarına ilişkin herhangi bir eğitim almadıklarını belirtti.

Son olarak Köprüler Şefi Çetin Yıldırım: “3 yıldır çalışıyordum. Tüm eksiklikleri rapor ettim. Sel, deprem vs. gibi durumlarda bana ihbar gelir kontrol ederim. Verdiğim rapora göre mühendisler gelir, verilen karara göre tren geçer.” dedi.

“GÖREVİME İLİŞKİN HERHANGİ BİR EĞİTİM ALMADIM”

“Görevime ilişkin herhangi bir eğitim almadım. 6 ayda bir kontrolleri yapıp rapor ediyordum. Daha önce ucuz atlatılan kazalar var. Söz konusu yerlere ilişkin raporları tuttum fakat hala herhangi bir işlem yapılmadı. Ölçümleri ve denetimleri gözle yapıyoruz. Herhangi bir alet kullanmıyoruz. “

Sanık avukatı Galip Baraj ise müvekkilinin suçsuz olduğunu belirterek TCDD Genel Müdürlüğü’ne işaret etti: “Savcılık makamı tamamen yanlı bir iddianame hazırlamıştır. Huzurunuzdaki sanığın söz konusu menfezle uzaktan yakından alakası yoktur. Bağlı olduğu amir ve müdürler talimat vermezse bulunduğu ofisten çıkması mümkün değildir. Bu feci kazanın menfezi hakkında üç kez rapor sunmuş. TCDD Genel Müdürlüğü’ne rapor gitmiş. Herhalde TCDD ihale verecek birini bulamamış. Hızlı değil yavaş ilerletelim davayı. İleride burada sanıkların değiştiğini göreceğiz.”

“MÜVEKKİLİM KENDİSİNE MÜHENDİS DESE DE DİPLOMASI BULUNMAMAKTADIR”

Duruşmaya verilen kısa bir aradan sonra sanık avukatlarının savunması devam ediyor.

Sanık Turgut Kurt’un avukatı Mehmet Ektaş, Çorlu Tren Katliamı’nın sorumlusunun mevcut sanıklar olmadığını belirterek davaya yeni bilirkişilerin atanmasını istedi.

Öncelikle sanıkların görevlerine dair eğitimleri bulunmaması konusuyla ilgili “Yargılananlar arasında mühendis bulunmamakta.Her ne kadar müvekkilim kendisini mühendis olarak tanımlasa da henüz diplomasını almış değildir. Söz konusu işin asıl sorumluları mevcut sanıklar değildir.” ifadelerini kullandı.

YOL BAKIM MÜDÜRÜ’NÜN AVUKATI, TCDD GENEL MÜDÜRÜ’NÜ SORUMLU TUTTU

Yol Bakım Müdürü Turgut Kurt’un avukatı Mehmet Ektaş, Çorlu Tren Katliamı’nda yaşanan can kayıpları ve yaralanmalar için TCDD Genel Müdürü’nü sorumlu tuttu.

Yeni bir rapor hazırlanması istenilen itiraz dosyasında, bilirkişilerden Mustafa Karaşahin ve Bekir Sıddık Yarman’ın tarafsızlığına şüphe düşürecek nedenlerin mevcut olduğu kaydedildi. Avukat Ektaş, dosyaya bilirkişi olarak atanan İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Mustafa Karaşahin ve İstanbul Üniversitesi’nden Sıddık Binboğa Yarman’ın TCDD ile iş ilişkileri olduklarını belirtti.

“Bilirkişi raporu tam bir kumpas iddianamesine dönüşmüştür. Prof. Dr. Mustafa Karaşahin bilirkişi olarak yer alıyor. Fakat Karaşahin’in TCDD ile iş ilişkileri oldukça kabarık. Prof. Dr. Sıddık Binboğa Yarman, TCDD ve TÜLOMSAŞ’LA ticari ilişkileri olan Eskişehir’de faaliyet gösteren bir şirketin yönetim kurulu başkanlığını yapıyor. Bu durumda yeni bilirkişi talep ediyoruz. TCDD ile geçmişte iş ilişkisi bulunmayan ve mevzuata hakim bilirkişi atanmasını talep ediyoruz.”

“Genel emir hükümlerini TCDD Genel Müdürü yürütür. Sorumlu kişi genel müdürdür. Bilirkişiler art niyetli davrandığından Genel Müdür sorumlu tutulmuyor.”

“İddia ediyorum mevcut menfezlerin yüzde 96’sı kazanın olduğu menfezden daha kötü durumda.”

Söz alan Çorlu Tren Katliamı Aileleri’nin avukatlarından Gökmen Yeşil, delillerin karartılacağı şüphesiyle sanıklar Çetin Yıldırım, Özkan Polat ve Turgut Kurt’un tutuklanmasını talep ettiklerini belirtti: “25 kişinin öldüğü bir olayda TCDD Şefi Özkan Polat’ın ilk talimatı delilleri karartmaya dönüktür. ‘Bir kamyon taş ayarla talimatımı bekle’ demiştir. Sanık Çetin Yılmaz, katliam sonrası fotoğrafı çekilmiş menfezleri denetlemesine rağmen rapor etmediğini kabul etmiştir. Yılmaz, üstlerini korumak adına sorduğumuz sorularda üstlerinin sorumlu olduklarını söylemekten kaçınıyor.”

Tutuklama talebi mahkeme heyeti tarafından sanıkların duruşmaları düzenli takip ettiği nedeniyle reddedildi. Duruşma yarın sabah saat 09:00’da devam edecek.

DURUŞMA SÜRÜYOR – HABER GÜNCELLENİYOR….

KİMLER YARGILANIYOR?

TCDD 1’inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14’üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Yol Bakım Şefliği Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat ve TCDD Köprüler Şefi Çetin Yıldırım ‘taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmak suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis istemiyle Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor.