Özsüt’te İki İşçi İş Bırakma Eyleminde

Özsüt işçileri maaşlarını alamadıkları için haftalardır direnişteydi. Direnişe yapılan polis saldırısı ve hala yapılmayan ödemelere karşı iki işçi Özsüt Kadıköy şubesinde iş bırakma eylemine başladı.

Özsüt işçileri, aylardır maaşlarını alamadıkları ve hakları ödenmeden işten çıkarılan arkadaşları için temmuz ayının başından itibaren Kadıköy şubesi önünde oturma eylemi başlatmıştı.

Bu süreçte Özsüt yönetimi, maaşların ödeneceğini, nakit ayarlanmaya çalışıldığını, işçilerin bir an önce eylemi bitirmeleri gerektiğini söyleyerek işçileri oyalama yolunu seçti. Ancak işçilerin Kadıköy Özsüt şubesi önündeki uzun zaman süren ve Kadıköylülere de Özsüt’te yaşanan hak gasplarını anlatmaları ve Özsüt’ü boykota çağırmaları, Özsüt’ün zararına oldu.

YouTube player

17 Temmuz günü Özsüt işçileri, maaşları verilmeyen işçilerin tüm alacaklarının ödendiğini ve direnişin sonuç verdiğini duyurdu. Ancak maaşı henüz tam yatırılmamış olan 2 işçi daha vardı. Bunun üzerine maaşları ödenen işçiler, toplamda 16 bin lira alacağı olan, biri öğrenci iki arkadaşlarını yalnız bırakmayıp onlarla birlikte tekrar Özsüt Kadıköy şubesi önünde eyleme devam etme kararı aldılar.

25 Temmuz’da, eylemin 24. gününde polis, işçilere ve direniş için dayanışmaya gelenlere saldırıp 22 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar Kadıköy’deki İskele Karakolu’nda bir süre tutulduktan sonra gece saatlerinde Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüler. Burada ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldılar.

Dünkü saldırının şiddeti ve Özsüt yönetiminin hala işçileri oyalamasına karşı dün maaşları ödenmeyen iki işçi daha 4857 sayılı İş Kanunu’nun 34. Madde’sine göre iş bırakma eylemine başladılar. Kanun bu konuda, ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde zorunlu bir neden dışında ödenmeyen işçinin, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabileceğini ve gününde ödenmeyen ücretler için en yüksek faiz oranının uygulanacağını ifade ediyor. Aynı zamanda kanuna göre işçiler iş bırakma nedeniyle işten atılamıyor, yerlerine işçi alınamıyor veya onların işleri başkalarına yaptırılamıyor.

Maaşlarını alamayan arkadaşlarının bunca direnişine karşın hala Özsüt yönetiminin tavrı ve polis saldırısı karşısında bu yolu seçen işçiler de bu haklarını kullanarak iş bırakma eylemine geçtiler. İki işçinin iş bırakma eyleminde olduğu ve üç kattan oluşan Özsüt Kadıköy şubesinin yalnızca giriş katı hizmete açık. İşçiler bu durumun kendilerini ilgilendirmediğini ve haklarını alana kadar iş bırakma eyleminde bulunacaklarını söylediler.

İşçiler bugün saat 17:00’de Özsüt Kadıköy şubesi önünde yeniden direnişte olacaklar.