Çorlu Tren Katliamı Duruşmasında Mahkeme Heyeti Davadan Çekildi

Geçen yıl 8 Temmuz’da meydana gelen 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren kazası davasının ilk duruşması bugün gerçekleşti.  Gergin başlayan duruşma öncesi mahkeme salonu önünde bazı aileler ‘salonun küçük olması’ nedeniyle içeri alınmadı. İçeri alınmayan ailelerin protestosuna polis müdahale etti. Duruşmanın başlamanın ardından kısa bir süre sonra mahkeme heyeti davadan çekildi. Dosya Çorlu 2.Ağır Ceza Mahkemesi’ne verildi. 

09:40 Çorlu tren katliamı duruşması için Çorlu Orion AVM önünde toplanan aileler ve çok sayıda kişi Çorlu Adliyesi’ne yürüyor.

09:55 Polisin, yürüyüşü engellemeye çalışmasına Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz tepki gösterdi.

10:58 Çorlu Adliyesi’nde görülecek olan dava salonunun küçük olması gerekçesiyle çok sayıda kişi içeri alınmıyor; avukatlar ve aileler “Hak Hukuk Adalet”, “Kaza Değil Cinayet” sloganları ve alkışlarla tepki gösteriyor.

11:36 Dışarıda salona girmek isteyen ailelerin içeri alınmaması üzerine çıkan arbedede duruşma salonunun kapısı kırıldı. Bazı aileler fenalık geçirdi.

11:44 Kimlik tespitine geçmeden söz alan Avukat Can Atalay “Kimliğini bilmediğimiz kişiler tarafından biz ve yakınını yitiren İsmail Kartal dahil aileler dışarıda darp edildi. Ayrıca polis memurları içeride silahlı şekilde bulunamazlar, dışarı çıkmalılar” dedi.

11:58 Adliye içinde ve dışında yaşananları gerekçe göstererek mahkeme heyeti davadan çekildi. Mahkeme heyetinin duruşmadan çekilmesini aileler ve avukatlar salonda protesto ettiler.

15:28 Mahkeme heyetinin davadan çekilme kararı üzerine adliye önünde açıklama yapan Çağdaş Hukukçular Derneği(ÇHD) İstanbul Şube Başkanı Avukat Gökmen Yeşil “25 kişiyi öldürdünüz organize bir şekilde, iyi duysunlar” dedi.

16:10 Çorlu tren katliamı dosyasının avukatlarından Sevgi Evren “Gelinen aşamada gördük ki bunlar bizi ciddiye almamışlar, tıpkı o treni çalıştıranlar gibi” dedi.

18:13 Tren faciasında iki kızı ve iki torununu kaybeden anne; “Adalet yerini sonunda bulacak. Benim karşımda kulağını karnını kaşıyor rahat rahat. Kendine güveni var kollanıyorlar.”