Mehmet Ayvalıtaş Davasında Sanıklara Beraat İstendi

Gezi Parkı direnişinde 1 Mayıs Mahallesi’nde başlayan yürüyüş sırasında bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüne ilişkin açılan davada savcı, sanıkların suçu işlediklerine dair yeterli delil olmadığını gerekçe göstererek beraat kararı verilmesini istedi.

İstanbul Anadolu 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 23’üncü duruşmasına, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş, kardeşi Muharrem Ayvalıtaş ve avukatları ile tutuksuz yargılanan sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş, Cengiz Aktaş ve avukatları katıldı.

AYVALITAŞ ‘KUSURLU’ BULUNDU

Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda, hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş ile yaralanan Seyit Kartal’ın tamamen kusurlu olduğu, sürücü olan sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ile Cengiz Aktaş’ın kusursuz oldukları tespitine yer verildi. Ayvalıtaş ailesinin avukatı Sevgi Evren, raporun özenle hazırlanmadığını belirterek, olayın teknik analizini yaptırdıkları görüntülerin dosyada bulunduğunu ifade ederek izlenmesini talep etti. Avukatların talebi üzerine olay anına ilişkin kamera kayıtlarının İstanbul Teknik Üniversitesi Ulaştırma Ana Bilim Dalı tarafından incelendiği ve teknik analizinin yapıldığı görüntüler izlendi.

Avukat Evren, görüntülerde görünen ile raporun uyuşmadığını belirterek raporun dayanaksız delillerle hazırlandığını belirtti. Evren, hava koşullarına ve aydınlık durumuna göre sürücünün hızının tespit edilebileceğini, ancak bilirkişilerin bu tespiti yapmadıklarını, araçların aralarındaki takip mesafesine uymadıklarını, bilirkişilerin raporlarında buna da dikkat etmediklerini ifade ederek yeni bilirkişi raporu alınmasını talep etti.

‘ADALETİ SAĞLAYIN’

Duruşmada söz alan Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş, kendisinin de araç kullandığını belirterek “Olay yerine belki 10 sefer gittim. 160-170’le durabildim. Yani ben bunu yapabiliyorsam. Resmen çocukların üzerine sürmüş. Bana acımayın, adaleti sağlayın!” dedi.

İKİ SANIĞIN BERAATİ İSTENDİ

Esas hakkındaki mütalaasını sunan duruşma savcısı Ali Fuat Akın, sanıkların “Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak” suçunu işlediklerine dair yeterli delil bulunmadığını iddia ederek her iki sanığın mevcut suçtan beraatlerine karar verilmesini istedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme, duruşmayı 21 Ekim tarihine erteledi. Mehmet Ayvalıtaş’ın ailesi, avukatları ve yoldaşları tepkilerini dile getirmek için açıklama yaptı: