Çorlu’daki Nöbet Sirkeci’ye Taşındı: Tren Katliamı Aileleri

Çorlu Tren Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin aileleri Adalet Nöbeti’ni İstanbul Sirkeci Garı’na taşıdı.

Çorlu Tren Katliamı Aileleri 19 Nisan’dan beri Çorlu Adalet Sarayı önünde başlattıkları Adalet Nöbeti’ni “Çocuklarımızın, eşlerimizin, annelerimizin, babalarımızın, sevdiklerimizin katilleri sokaklarda rahatça dolaşırken bu adaletsizliğe dur demek için meydanlardayız.” diyerek İstanbul Sirkeci Garı önüne taşıdılar. Sabah saat 10.00’da Sirkeci Garı önünde bulunan aileler yaşadıkları acıları ve katliamın sorumlularının hala yargılanmadığına dair öfkelerini paylaştılar.

Tren katliamında anne ve babasını kaybeden İsmail Kartal, yetkililerin gerçek sorumluları bulup cezalandırmak yerine kendilerini teselli etmeye çalıştıklarını belirtti. Kartal, öfkesini “Yüzlerce yaralı var. Hiç kimse geldi mi devlet yetkililerinden, TCDD’de? Sordunuz mu bir şeye ihtiyacınız var mı? Evet, geldiler. Ne dediler ailelere biliyor musunuz? ‘Daha çok gençsiniz, tekrar çocuk yaparsınız!’ Bunu söyleyecek kadar vicdansız mısınız? Arkadaşlar rakamlar değil canlar gitti. Bu insanların evlatları gitti. Bu ülkenin geleceği gidiyor. Nereye kadar? Eğer biz hala bu ülkenin meydanlarında adalet için koşturuyorsak, birilerinin adalet için kapısını çalıyorsak; o hakimler, o savcıların bu kadar emeğine yazık. O kadar dirsek çürütmüşsünüz. Maalesef birilerinin altında ezilmeye mahkumsunuz!” sözleriyle ifade etti.

Nöbete pek çok siyasi ve sanatçı da katıldı. HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, burada yaptığı konuşmada bu katliamın kar yanlısı politikalardan kaynaklandığına vurgu yaptı. Kemalbay, “Tren faciası Türkiye’de ilk kez olmuyor. Bir daha olmaması için bu mücadele var. Bu facianın arkasında yatan şey TCDD’de yaşanan şirketleşme, ticarileşme, alt yapı çalışmalarının bir maliyet unsuru olarak görülmesi ve kısılması; TCDD’nin parçalanması, parçalanıp taşeron ilişkilerin içine çekilmesi ve burada insan sağlığını, yaşam hakkını boşa düşürecek, yok sayacak, sermaye yanlısı politikaların izlenmesidir. O yüzden burada haykırıyoruz adalet istiyoruz diye. Sadece birkaç teknik görevlinin cezalandırılması ya da sadece teknik bir sorunmuş gibi bu facianın ele alınması asla kabul edilemez. Bir daha böyle can kayıplarının yaşanmaması için bu kar anlayışıyla yürütülen politikaların ortadan kaldırılması gerekiyor. Siyasi sorumluların, ilgili bakanların ve yöneticilerin istifa etmesi, cezalandırılması ve bir daha yaşanmaması için de gerekli tedbirlerin alınması lazım. İnsana yakışır bir hayat için mücadelemiz el birliğiyle sürecek.” dedi.

Avcılar Belediye Başkanı, aynı zamanda Çorlu Tren Katliamı dosyasının avukatı Turan Hançerli ise konuşmasında “Seçimlere kadar avukatınız olarak yanınızdaydım, şimdi de belediye başkanı olarak yanınızdayım. Bu davanın takipçisi olacağım dedi.”

Avukatların yargı süreciyle ilgili basını ve kamuoyunu bilgilendirmesinden sonra aileler Sirkeci Gar’ın önünde oturma eylemine başladılar. Çorlu Tren Katliamı Aileleri, katliamın üstünün kapatılmasına ve suskunluğa ciddi derecede öfkeli olduklarını ve sorumlular cezalandırılana kadar adalet arayışında olacaklarını belirterek nöbetlerini sonlandırdılar.

Ailelerin 19 Nisan’da başlattıkları adalet nöbetinin videosunu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz:

YouTube player