Muhabirimiz Sezgin Kartal’a Hapis Cezası

4 yıl önce IŞİD’e karşı savaşırken Rojava’da yaşamını yitiren Emre Aslan için Antakya’da yapılan basın açıklaması (25 Şubat 2015) nedeniyle 11 kişiye dava açılmıştı.

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın örgüt üyesi olmamakla birlikte “terör örgütünü övücü eylem” yapıldığı iddiasıyla açtığı davada 10 kişiye ceza yağdı.

Muhabirimiz Sezgin Kartal, 9 Temmuz 2015 tarihinde mahkeme heyetine yaptığı savunmada “Ben Yeşilkent Pir Sultan Abdal Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi ve Eski Kurucu Başkanıyım. 21. yüzyılın belası olan çeteye karşı durmaktan bu suçlamayla yargılanıyoruz. Öncelikle Fatih Cami’nde lokum dağıtanlar, hilafet ve IŞİD’e destek yürüyüşü yapanların yargılanması gerekir. Ortadoğu’da YPG gibi örgütler IŞİD’le mücadele etmektedir, örgütün ismi önemli değildir, ne için savaştıkları önem arz eder. Emre Aslan da insanlık için savaşmıştır, onu anmak suç değildir. Örgüt propagandası niteliği taşımaz. Anayasal ve demokratik hakkımızı kullandık” diye kaydetmişti.

Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi, muhabirimiz Kartal’a ertelemesiz 10 ay hapis cezası ve birçok yasal haklardan yoksun bırakılmasına karar verdi.

Kartal, avukatı aracılığı ile söz konusu karara itiraz etti.

Yargılananlar arasında Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren Okan Pirinç de yer alıyordu. Pirinç’in yaşamını yitirmesinden dolayı mahkeme davanın düşürülmesine karar verdi.