Açlık Grevindeki Tutukludan Haber Alınamıyor

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olan Yonca Akıncı’nın neden yoğun bakımda olduğu bilinmiyor. Yetkililer aramalara cevap vermiyor.

HDP İzmir Mİlletvekili Serpil Kemalbay’dan edindiğimiz bilgiye göre; 1 Mart’tan beridir açlık grevinde olan Yonca Akıncı’nın yoğun bakımda olduğu öğrenildi. Koğuş arkadaşlarından alınan bilgiye göre dün öğlen 12’den sonra telefon görüşmesi için çıkıp koğuşuna dönmedi. Bir süre sonra gardiyanlar gelip Yonca Akıncı’nın eşyalarını toplayıp diğer tutuklulara “bağımsız koğuşa geçti”ğini söylediler.

YONCA AKINCI NEREDE?

Daha sonra Yonca Akıncı’nın ailesine gelen telefonda kızlarının Çiğli Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda olduğu söylendi.

İstanbul’dan yola çıkan Yonca Akıncı’nın ailesi, avukatları ve Ege TUHAY-DER şubesi bugün hastaneye gitti ancak hiçbir bilgi alamadıklarını ve yetkililere de ulaşamadıklarını belirttiler.

Hastaneden alınan son bilgiye göre Yonca Akıncı’nın solunumla ilgili bir nedenle yoğun bakımda olduğu ve durumunun çok riskli olduğu öğrenildi. Daha sonra hastane de bilgi vermeyi kesti.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Yonca Akıncı’nın akıbetini öğrenmek için dün geceden beri aradıkları hiçbir yetkilinin ne kendisine ne de aileye dönüş yapmadığını belirtti. “Telefonlarıma/ailenin telefonuna çıkmayan ‘nöbetçi savcı’ Cezaevlerinden sorumlu savcı, ilgili cezaevi savcısı, cezaevi müdürü suç işliyor!” dedi.

Adalet Bakanı Yardımcısı ile de görüştüğünü belirten Kemalbay, “Adalet Bakan Yardımcısı Selahattin Menteş dün gece aradı. Bilgi alıp bize de bilgi vereceğini söyledi. Ancak hala dönüş olmadı.” dedi.