31 Mart Seçim Günlüğü

31 Mart 2019 yerel seçimleriyle ilgili haberler, bu başlık altında güncellenecek, takipte kalın.

17:00 | 4 Kişi Öldü, 50 Kişi Yaralandı

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada saat 15:00 itibarı ile illerden 310 seçim olayı bilgisinin ulaştığı kaydedildi. Yerel seçimler sürecinde 2 kişinin seçim öncesi, 2 kişinin de seçim günü olmak üzere 4 kişinin yaşanan olaylar sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

13:56 | Seçim Çevresinde AKP Bayrağı

Seçim çevresinde partilere ait herhangi bir materyalin bulunmasının yasak olmasına rağmen Bağcılar’da Cemil Meriç Ortaokulu önündeki araçlarda AKP’ye ait seçim bayrakları görüntülendi.

09:06 | AKP’li Sandık Görevlisi İki Sandıkta Oy Kullandı

Çayırova Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 1181 No’lu sandıkta oy kullanan Ercan Hoşafcı, görevli olduğu 1182 No’lu sandıkta da oy kullandı. AKP’li sandık görevlisi Hoşafcı’nın iki kez oy kullandığı tespit edilip tutanak tutuldu. Sayım bitiminde rastgele 1 oy iptal edilecek.

08:00 | Oy Verme İşlemi Başladı

Türkiye’de 81 ilde 57 milyon seçmen için oy verme süresi Doğu’daki 32 ilde saat 07:00’de, Batı’daki illerde 08:00’de başladı.

Oy verme saatinin 07:00 olduğu illerde oylar saat 16:00’da, diğer illerde saat 17:00’de sayılmaya başlanacak.

Seçmen listesindeki bütün seçmenler oylarını kullanmış olsa bile saat 17:00’de önce sandıklar açılamayacak.

Önce Belediye Başkanlığı Pusulaları Sayılacak

Büyükşehirlerde sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık; diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

Pusulalar Tek Zarfa Konulacak

Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası beyaz, il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula turuncu, belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası mavi, belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası sarı renkli. Tüm pusulalar verilen tek zarfa konulacak. Her seçmenin yalnızca bir zarf ve birer pusula hakkı olacak.