Adalet Nöbeti’nin İkinci Ayağı: Avukatlar İzmir’de

Avukatların ülke çapında başlattıkları, ikinci ayağı İzmir’de gerçekleşen Adalet Nöbeti bugün gerçekleşti. Bayraklı Adliyesi’nde başlayan eylem İzmir Bölge Adliyesi Mahkemesi önüne yapılan 1.5 kilometrelik yürüyüşle devam etti.

Adalet Nöbeti’ne yüzlerce avukat, çok sayıda baro başkanı, sivil toplum kuruluşları ve HDP milletvekili Serpil Kemalbay ile CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu katıldı.

İzmir Bölge Adliyesi Mahkemesi önünde yapılan basın açıklamasının ardından Adalet Nöbeti’nin Türkiye’nin tüm illerine yayılacağı ve avukatların tepkisini dile getireceği belirtildi.

Serpil Kemalbay: “Savunma Susturuluyor”

Karşı Mahalle’ye konuşan HDP Milletvekili Serpil Kemalbay: “Türkiye’de hukuksuzluk ve tek adam rejiminin ortaya çıkardığı ağır faşizm koşulları büyük bir adaletsizliği de beraberinde getiriyor. Adaletsizlik hayatın her alanında! Özellikle kendisine karşı muhalefeti ve toplumu susturmak için hukukun iktidar tarafından bir silah olarak kullanılması ve savunmaya bu anlamda saldırıda bulunulması uzun bir süredir yaşadığımız sorun. Buna karşın avukatların, hukukçuların adalet nöbetlerini tutmaları son derece anlamlı. Bu nöbetler sadece avukatlar için değil. Toplumdaki bütün sorunları içine alarak; ekolojiden emeğe, iş cinayetlerinden kadın cinayetlerine, siyasi baskılara, gazeteciler üzerindeki baskılara, gözaltılara, tutuklamalara, sendikalara kadar hayatın her alanında yapılan saldırıların hepsini kapsıyor. Bütün hepsinin sözcülüğünü yapıyor.” dedi.

Sezgin Tanrıkulu: “Adalet Nöbeti Anadolu’ya Taşınıyor”

İzmir Adalet Nöbeti’nde bulunan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise Twitter hesabından yaptığı canlı yayınla Adalet Nöbeti’nin İstanbul’dan sonra Anadolu’ya yayılacağını söyledi. Konuşmasında “Bugün İzmir’deyiz. Adalet nöbeti Anadolu’ya taşındı. Geçen ay Bursa’daydık, gelecek ay Ankara’ya taşınacak. Böylece Türkiye’deki neredeyse tüm barolar Adalet Nöbeti’ne ev sahipliği yapacaklar. Neden Adalet Nöbeti? Avukatların da adalete ihtiyaç duyduğu bir ortamdan geçiyoruz. Adalet maalesef Türkiye’de yerlerde sürünüyor. Yargı bağımsız ve tarafsız olmaktan çıkıp yürütme organının başka bir kurumuna dönüştü maalesef. Avukatlar da Türkiye’nin her yerinde bu adaletsizliğe karşı, yargının bu tavrına karşı tutum almak amacıyla nöbetlere başladılar.” ifadelerini kullandı.

Cihan Aydın: “Tahir Elçi’nin Faillerini Bulmak İçin Buradayız”

Adalet Nöbeti’ne gelen Baro Başkanları’ndan biri olan Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, Tahir Elçi’nin faillerini bulmak için burada olduklarını belirtti. Aydın: “Türkiye’nin çeşitli Barolarına bu eylem yayılacak. Bizler adalet arayışı için buradayız. Tahir Elçi’nin faillerini bulmak için buradayız. Kadınlara yönelik şiddete karşı durmak için buradayız. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için buradayız. Yani yaşamın her alanına ilişkin bir adalet arayışı var. Türkiye’de adalet ve yargı, erkler ayrılığının tümüyle ortadan kalktığı bir hal aldı. Biz avukatlara yönelik adliyede, karakolda, sokakta neredeyse her gün bir saldırı gerçekleşiyor. Adalet arayışımız devam edecek, ta ki hukukun üstünlüğü Türkiye’de tesis edilene dek.” dedi.

İzmir Adalet Nöbeti’ndeki yürüyüş: