Rabia Naz’ın Şüpheli Ölümü Meclis Gündeminde

Serpil Kemalbay, Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünün üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen sorumluların hala tespit edilmemesini Meclis gündemine taşıdı. Rabia Naz’a otomobiliyle çarpıp ölümüne sebebiyet veren kişi/kişilerin Vatan ailesini arayarak tehdit ettiği ve AKP’li siyasetçiler tarafından korunduğu yönündeki iddiaların araştırılmasını istedi.

Giresun’un Eynesil ilçesinde, yaklaşık 1 yıl önce evinin önünde yaralı bulunup, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümü ile ilgili sorumlular hala tespit edilemedi. Yüksekten düştüğü öne sürülen Vatan’ın ölümüyle ilgili hazırlanan Adli Tıp raporunda, ölümün yüksekten düşme değil, ‘bedensel travma’ sonucu gerçekleştiğine yer verilmişti. Baba Şaban Vatan, yaptığı açıklamalarda “Kızım trafik kazası geçirmiş. Ama geçirdiği trafik kazası ölümü ile sonuçlanacak kaza değil. Çarpanlar evimin yanına bırakarak teras kattan atlayıp intihar etmiş gibi bir hava vermeye çalıştılar. Kızım evimin yanında kan kaybından öldü” demişti.

Kazadan sonra kendisinin de araştırmalar yaptığını anlatan ve kızının ölümüyle ilgili bir miting düzenleyen Vatan, “Olay günü kızım yaralı olarak bulunduğu saatlerde mahalle sakinleri, siyah bir hafif ticari aracın çok hızlı bir şekilde oradan geçtiğini belirtti. Savcılıktan dosyayı alıp, olay yerinin tutanaklarını inceledikten sonra elbisesindeki farklı tozlardan hızar talaşı, ince saman ve gazete kâğıdı gibi kalıntıların olduğu uyarılarını aldım. Bu tozları kendim de görmüştüm. Bunun üzerinden başlayarak yola çıktım. 3 ay sonra siyah araç durumu ortaya çıktı. Polise saat 17.00 sıralarında bir ihbar yapılmış. Eynesil’de bir kız çocuğuna siyah bir araç çarptığı duyumunu aldım. Bu durumu savcılığa da belirttim. Savcılık dosyasında şüpheli geçen ölümün nedeni gece yarısına kadar trafik kazası, sabaha karşı düşme ya da intihar olarak belirtilmiş. Ortada bir soru işareti var. Uzman görüşlerine göre; çocuğum engelsiz düşmeyi, yerçekimi düşmesini reddettiğini, mutlaka engelli bir durum olduğunu ve çocuğun düşme durumuna göre mutlaka bir yerde sürtünme olması gerektiğini beyan ediyorlar. Olay yeri raporlarında bulunduğu yerde herhangi bir sürtünme ve batma bulgusu yok” diye konuşmuştu.

Ayrıca olay sonrasında savcının keşif bitmeden olay yerinden ayrıldığı, Rabia Naz’ın elbiselerinin adli tıpa gönderilmediği, ambulans kaydının silinmiş olduğu ve delillerin karartılmaya çalışıldığı, savcılığın soruşturmayı tüm yönleri ile yürütmediği, Eynesil Belediye Başkanı’nın yeğenlerinin aileyi tehdit ettiği, AKP’li siyasetçilerin devreye girerek cinayetin aydınlatılmasının engellendiği şeklindeki çeşitli iddialar da gündemdeydi.

Rabia Naz Vatan’ın ölümü ile ilgili yürütülen soruşturmaya müdahale ettiği yönündeki iddialara karşı AKP İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli, sosyal medya hesabından açıklama yayınlayarak “Soruşturmanın yapılabilmesi için dokunulmazlığımın kaldırılması gerekiyorsa ona da hazırım” demişti.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay da, Rabia Naz Vatan’ın ölümünün üzerinden yaklaşık 1 yıl geçmiş olmasına rağmen şüpheli durumun giderilmediğine dikkat çekmek için Meclis’e yazılı soru önergesi verdi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle Meclis’e sunduğu soru önergesinde, Vatan’a otomobiliyle çarpan kişinin Eynesil Belediye Başkanının akrabaları olduğu ve bu kişilerin korunduğuna dair iddiaların da gündemde yer aldığını aktaran Kemalbay, soru önergesinde ailenin beyanlarına da yer verdi.

Daha önce HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir ve HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş da Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü meclis gündemine taşımıştı.

“Bakanlık soruşturma açtı mı?”

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle Meclis’e şu sorular soruldu:

 • Rabia Naz’ın yaşamını yitirmesi ile ilgili soruşturma hangi aşamadadır?
 • Olayın yaşandığı dönemde görevli savcının keşif tamamlanmadan olay yerinden ayrıldığı yönündeki iddialar doğru mudur? Şayet bu iddialar doğru ise savcının bu tutumuna ilişkin Bakanlığınızca bir inceleme başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa nedeni ve gerekçesi nedir? Olayın yaşandığı dönemde görevli savcının olayla ilgili hiçbir işlem yapmamış olması ve daha sonra Osmaniye İl Ağır Ceza Savcılığına ödül olarak atanmış olduğu doğru mudur?
 • Adli Tıp Kurumu Raporu’nun yanı sıra, Rabia Naz’ı hastaneye götüren ambulansın kayıtlarının silinmesi, elbisesindeki talaş, saman gibi delillerin bulunduğu ahırın ani bir kararla yıkılması, bulunmayan çantasının sonradan herkesin görebileceği bir yere konulması gibi çok sayıda şüpheli durumun incelenmesi için Bakanlığınızca ayrıca bir soruşturma ve inceleme başlatılmış mıdır?
 • Rabia Naz Vatan’a otomobiliyle çarpıp ölümüne sebebiyet verdiği, ailenin açıklamaları sonrasında baba Şaban Vatan’ı arayarak tehdit ettiği ve iktidar partisine mensup siyasetçiler tarafından korunduğu yönünde iddialar araştırılmış mıdır?
 • Rabia Naz’ın ölümüne neden olanların Eynesil Belediye Başkanı’nın akrabaları olduğuna yönelik iddialar değerlendirilmekte midir?
 • Baba Şaban VATAN’ın basında yer alan ifadesinde tanık olarak belirttiği 6 kişi mahkemede dinlenmiş midir?
 • Rabia Naz’ın ölüm şekli ile ilgili olarak haklarında suç duyurusunda bulunulan kişiler hakkında bir soruşturma başlatılmama ve ifadelerinin alınmama gerekçesi nedir?
 • Rabia Naz’ın ölümü ile ilgili soruşturmanın üzerinden bir sene geçmiş olmasına rağmen sonuçlandırılmamasının nedeni faillerin belediye başkanının akrabaları olması mıdır?
 • Rabia Naz’ın yaşamını yitirmesine neden olduğu iddia edilen kişilerin baba Şaban VATAN’ın açıklamaları sonrası aileyi arayarak tehdit etmelerine yönelik olarak haklarında başlatılmış bir soruşturma var mıdır?
 • Rabia Naz’ın ölümüne sebep olanların korunduğu ve hatta partinize mensup kişilerin olaya müdahil olarak soruşturmanın gidişatını yönlendirdikleri iddialarına ilişkin bir çalışma yürütüyor musunuz? Yürütüyorsanız bu konuda bir açıklamanız olacak mıdır?
 • Konunun aydınlatılması amacıyla adı geçen siyasilerin ifadelerine başvurulmuş mudur?  
 • Yakın geçmişte de otomobil kazası neticesinde yaşamını yitiren kişilerin ölümlerine neden olanların siyasetçilerce korundukları hususu kamuoyu gündeminde yerini korurken, bu konuda Bakanlığınız olayın gerçek sorumlularının bulunması ve adalete olan güvenin yeniden tesisi için bir çalışma yürütecek midir?
 • Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin 13.09.2018 tarihli ve 2436 sayılı Rabia Naz VATAN raporunda belirtilen kırık semptomlarının trafik kazası sonucu görülen semptomlar olduğu yönündeki kanaati mahkemede dikkate alınacak mıdır?