Polis Saldırısına Rağmen Kadınlar Sokaklardan Vazgeçmediler

8 Mart dolayısıyla bir araya gelen binlerce kadın sokakları doldurdu. Türkiye’nin dört bir yanında yapılan eylemlerde kadınlar haklarından ve hayatlarından vazgeçmeyeceklerini bir kez daha söyledi.

İSTANBUL

Bu yıl 17.’si yapılacak olan Feminist Gece Yürüyüşü, Valilik tarafından yasaklandı. Yürüşün yapılacağı İstiklal Caddesi öğlen saatlerinden itibaren önce araç geçişlerine daha sonra yayalara kapatıldı. Öğlen saatlerinden itibaren İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm ara sokaklar polis barikatıyla kapatıldı; Tünel’den Taksim Meydanı’na kadar çok sayıda Çevik Kuvvet polisi ve TOMA konuşlandırıldı. Metro’nun Taksim Meydanı çıkışları da kapatıldı.

Buna rağmen kadınlar Taksim Meydanı’nda toplanıp Fransız Kültür Merkezi önüne kadar yürüdü. Daha sonra polis, Fransız Kültür Merkezi’nin alt sokağına barikat kurdu. Kadınların İstiklal Caddesi’nde ilerlemesine izin verilmedi.

Yasaklara ve barikatlara rağmen sayıları sürekli artan kadınlara polis gazla saldırdı. Farklı noktalarda toplanan binlerce kadın gaz saldırısından sonra alan değiştirerek Firuzağa, Cihangir, Mis Sokak ve Karaköy’de isyanlarını haykırmaya devam ettiler.

Tophane’de ise kadınların “Tayyip kaç kaç kaç, kadınlar geliyor” sloganına karşılık “Recep Tayyip Erdoğan” sloganı atan bir grup erkek tekme ve yumruklarla kadınlara saldırdı.

İZMİR

Gündüz saatlerinde İzmir Bornova’da 8 Mart için buluşan kadınlara polis saldırdı, 8 kişi gözaltına alındı. Akşam saatlerindeyse Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde kadınlar “Kadınlar Yürüyor, Mücadele Büyüyor” sloganı ile yürüdü.

ANKARA

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar “Krize, savaşa, şiddete ve eşitsizliğe karşı dayanışmayla güçleniyor, hayatı örgütlüyoruz” dedi.

BURSA

İmece Ev İşçileri Sendikası ve BATİS-BAMİS Sendikası üyesi kadınlar Osmangazi Metro İstasyonu arkasında toplanarak kent meydanına kadar yapılan yürüyüşün ardından basın açıklamasını okudular. Daha sonra Bursa Kadın Platformu’nun düzenlediği yürüyüş kitlesel ve coşkulu bir şekilde sürdü.

Sakine Yıldıran