Köstebek Akademisi Kazmaya Devam Ediyor

Köstebek Akademisi’nin Bize Her Yer Üniversite diyerek başlattığı açık derslerinde Bilim, İktidar ve Özgürlük İlişkisi başlıklı konferansı gerçekleşti.

Ayşe Erzan, Bülent Şık ve Cenk Yiğiter’in katılımcı olarak katıldığı konferans Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi’nin büyük salonunda yapıldı.

Konferansa, iki yıl önce yaşamını yitiren Mehmet Fatih Tıraş anılarak başlandı. Köstebek Akademisi’nden Doğan Nur “Mehmet Fatih Tıraş hocamızın ölümü politik arka planı içerisinde barındıran bir cinayettir. Hepimizin bildiği o fotoğrafta, hocamızın cübbesini ilk giydiği andaki umuduyla, tüm amfileri özgürleştirene kadar mücadeleye devam edeceğiz.” dedi. Üniversitelere ve akademiye saldırıların anlatıldığı video gösteriminin ardından hocaların konuşmalarına geçildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nde yıllarca görev almış Barış Bildirisi imzacısı Ayşe Erzan, Özgürlüklerin ve İktidarın İnşasında Bilim başlıklı konuşmasında “Bilimsel gelişmeler insanların özgürleşme noktasında rol oynayabilir; var olanı dönüştürmenin kendisi bile bizatihi politiktir. Ki zaten özgürlük, engellerin olmaması değil, engellerin bilincine varıp onları aşmaktır.” ifadelerini kullandı.

Erzan’ın konuşmasından sonra Akdeniz Üniversitesi’nden KHK ile ihraç edilen Bülent Şık, Gıda Güvenliği Çalışmaları ve Kamusal Bilim başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda gıda güvenliği çalışmalarının gıdanın tazelik ve besleyiciliğini artırmak için yapıldığını belirten Şık, “Biz ne kadar bu çalışmaları yaparsak yapalım en temel mesele doğadır.” dedi.

Son olarak Ankara Üniversitesi’nden ihraç edilen Cenk Yiğiter ise konuşmasına başlamadan önce uzun zamandan beridir ilk defa bu kadar çok öğrenciye bir şeyler anlatacağını söyleyerek “ Tahmin edersiniz ki özlüyoruz.” dedi. Akademik Özgürlük Kimin Özgürlüğü, Ne İçin başlıklı konuşmasında akademi tarihindeki özerklik tartışmalarına da değinerek  “Akademik özgürlük yalnızca akademisyenlere has bir özgürlük değil; akademik toplu m içerisinde yer alan herkesin özgürlüğüdür. Dolayısıyla öğrenciler de, idari personel de akademik özgürlüğün öznesi durumundadır.” dedi.

Soru cevap bölümünün ardından Bandista’nın şarkıları ve öğrencilerin dansları halaylarıyla konferans sona erdi.

Konferansın tamamını Köstebek Akademisi’nin gerçekleştirdiği canlı yayından izleyebilirsiniz.