Venezuela’da Sosyal Medya Şirketlerinin Sansürüne Karşı Kampanya

En sık kullanılan sosyal medya uygulamaları Twitter, Facebook ve Instagram; Venezuela paylaşımlarına sansür getirdi.

Venezuela’da Juan Guadio’nun ABD desteğiyle kendisini başkan ilan etmesinin ardından halk sokaklara dökülmüştü. O günden bugüne Guaido’nun kendisini başkan ilan etmesine ve ABD emperyalizmine karşı itirazlarını dile getiren Venezuela halkı şimdi de sosyal medya devleri olan Facebook, Twitter ve Instagram’ın sansürüne tepkililer.

Sosyal Medya Anti-Sansür Kampanyası(SMACC) tarafından, geçtiğimiz haftadan bu yana 2000 adet Venezuela yanlısı Twitter hesabının kapatıldığı açıklandı. Twitter’ın bu hesapları “devlet destekli etkileme kampanyası yaptığı gerekçesi” ile kapattığı biliniyor. Aynı gerekçe, ABD dış politikasına uymayan Rusya, Küba ve İran gibi diğer ülke hesaplarının kapatılması için de ileri sürülmüştü.

Venezuela’da Maduro yönetimine karşı yapılan ilk sansür bu değil. En son yaşanan sosyal medya sansüründen hemen önce Kanada, Venezuela yanlısı TeleSur’a basın kartı vermeyeceğini açıklamıştı. Öncesinde de Facebook ve Instagram, Guadio’nun kendisini başkan ilan etmesi ve ABD’nin bu başkanlığı tanıdığını açıklaması sonrası Maduro’nun hesabının kapatıldığı söylentileri dolaşıyordu.

SMACC’nin sansüre karşı başlattığı kampanyanın açıklamasında “ABD, Venezuela Devlet Başkanı Maduro’yu iktidardan almak için aktif bir kampanya yürütüyor;  Twitter ve Facebook gibi sosyal medya şirketleri de sürekli olarak bunu destekliyor. Maduro’ya suikast düzenlendiğinde de sosyal medya şirketlerinin, TeleSur ve Venezuela Analysis sitelerini geçici olarak yayından kaldırdıkları hatırlanmalıdır.” ifadeleri yer alıyor. “Venezuela’ya Karşı ABD ve Kanada Yaptırımlarına Son Verme Kampanyası” başlıklı kampanyada bir de form bulunuyor. Kampanyanın dünya çapında geniş kitlelere ulaşması ve “bu sosyal medya şirketlerinin Venezuela’nın sesini sansürlemekten vazgeçmesini talep etmek” için formun doldurulmasının önemli olduğu belirtildi.

Lima Grubu Defol! Gayrimeşru Lima Karteli, baskıcı, yolsuz ve anti-demokratik Brezilya, Honduras, Guatemala gibi bölge ittifakları Kanada önderliğinde Venezuela’nın demokratik bir şekilde seçilmiş iktidarına karşı bir darbe komplosu içindeler.