Amedspor’un Muhteşem Golü: Teslimiyete Karşı Röveşata

Taraftarlarından oyuncularına kadar baskılar ve cezalarla adı anılan Amedspor, dün akşam tekrar gündemdeydi. Maçın uzatma dakikalarında Burak Taşdemir’in attığı röveşata gol ile Sarıyerspor’u kendi sahasında 2-1 yendi. Burak Taşdemir’in kaydettiği röveşata gol uzun süre hafızalardan silinmeyecek gibi duruyor. Zira yalnızca Türkiyeli seyirciler açısından değil dünya basını tarafından da muhteşem bir gol olarak değerlendirildi. Amedspor Futbol Şube Sorumlusu Nedim Şimşek ile bu muhteşem golü ve Diyarbakır’da yarattığı heyecanları konuştuk.

Dün atılan gol muazzam bir şeydi. Hatta “Puskas Yılın Golü” ödülünü alabileceği söyleniyor bu golün. Bununla ilgili ne söylemek istersiniz?

Doğrudur. Biz de zaten bu tarz golleri Cristiano Ronaldo’dan, İbrahimovic’ten bir de Burak Taşdemir’den izleyebiliyoruz 🙂 Ama en güzeli Burak’ın golü diye düşünüyoruz. Bir de 90+3’te gelmesi ayrı bir güzellik kattı. 3 puanı o golle almamız kente ayrı bir heyecan yarattı. Dünden beri Diyarbakır’da telefonu olan herkes sosyal medyadan bu golü izliyor. Fakat biz yine de bu mutluluğumuzu şu anda bir kenara bırakıyoruz. Çünkü önümüzdeki hafta bir maçımız var, Hacettepe maçı. O maçta alacağımız 3 puan bizi daha çok sevindirecek. Yoksa o gol bize sadece güzel bir anı olarak kalacak.

Taraftarın desteği de gerçekten çok iyi. Uzun zamandır zor süreçler geçiren bir takımsınız. Hem taraftar hem kulüp olarak. Özellikle 1 Kasım seçimleri sonrası bölgedeki mevcut süreç, bölgede yaşayan halklar açısından ciddi bir problemdi. Bu son maçın Amedspor Kulübü olarak hem taraftarınıza hem de sizi destekleyenlere moral ve umut olduğunu söyleyebilir misiniz?

Bizim şu anda 67 maçtır devam eden bir seyirci yasağımız var. Amedspor’un Türkiye’nin her tarafında taraftarı var. Ama biz bunu yanımızda hissedemiyoruz. İstanbul’da, İzmir’de, Ankara’da vs. Türkiye’nin birçok yerinde taraftar yasağımız var. 67 maçtır devam eden bir yasak. Bunun da anlamı şudur açıkçası, taraftarımızın eksikliğini hissediyoruz. Keşke taraftarımız her yerde bizimle beraber olsalar, bu güzellikleri onlar da görseler. Spor, barış ve kardeşliktir. O yüzden bu yaptırıma anlam veremiyoruz. Umarım yetkililer sesimizi duyarlar. Ben de buradan takımımın bu sorununu çözebilirsem ne mutlu bana. Golün gelişi de gerçekten güzeldi. Futbol budur, seyir zevki veren bir şeydir. O yüzden böyle golleri taraftarımız her yerde izlesinler isteriz. 

İnsanlar o sahneyi izlediğinde tekrar tekrar izleme ihtiyacı duyuyor. Bunun nedeni sadece röveşata ile gol atmış olması mı yoksa o golün de ötesinde başka bir anlam ifade ediyor mu?  

Golün röveşata ile atılmış olması estetik olarak güzel. Orada pası veren arkadaşımızın hissederek topu atması, diğer arkadaşımızın da topu görüp golü atabilmesi çok güzel. Ama bunun özellikle 90+3’te gelmesi kentte muazzam bir heyecan yarattı. Yani onun tarifi olamaz, onun sevinci ancak yaşanır. Biz de bu sevinci yaşadığımız için çok mutluyuz. 

Ligde son haftalarda kendi sahanızda iyi sonuçlar alsanız da bütün sezonu düşündüğümüzde bu sezonun iyi gittiğini söyleyebilir misiniz? 

Biz yönetim olarak zaten 11.haftada geldik takıma. Bizden önce başka bir yönetim vardı. 11. haftada yönetimi devraldık. Geldiğimizde takım 11 maç oynamıştı ve 10 puanı vardı. Şu an 19. haftadayız. Yani 8-9 maç daha oynandı ve bizim yönetimimizde aldığımız puan ise 25. Yönetim olarak baktığımızda başarılıyız. Hocamız da değişti. Yeni hoca geldikten sonra başarılı sonuçlar alındı. Ayrıca yeni statta oynamanın atmosferi bambaşka. Taraftar kitlemiz çoğaldı. Eski statta 2-3 bin seyirci kapasitesi varken burada 15-20 bin! Bu da takımımıza ve çevremize inanılmaz bir heyecan kattı. Yavaş yavaş emin adımları hedefimize koyarak ilerleyeceğiz. 

Önünüze koyduğunuz birincil hedef nedir? 

Biz yönetim olarak aslında bu yılı geçiş yılı olarak değerlendirmiştik. Önümüzde 3 maçlık bir seri var. Onu yakalarsak şampiyonlukneden olmasın. Umarım ilerleyen günlerde taraftarımıza böyle güzel golleri deplasmanda izletme şansı buluruz.