68’den Venezuela’ya: Yankee Go Home!

Venezuela’da ABD’nin de müdahalesiyle Juan Guaido’nun kendisini yasadışı bir şekilde ülkenin başkanı ilan etmesine karşı Türkiye sosyalist hareketinin çeşitli kesimlerinden tepkiler gelmekte gecikmemişti. Bir tepki de öğrenci hareketinden geldi.

Bu akşam saat 19:00’da Dolmabahçe Sarayı önünde, birçok üniversiteli gençlik örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu Gençlik Örgütleri imzasıyla, “ABD Emperyalizmine Karşı Venezuela Halkının Yanındayız” yazılı bir pankartla basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada öne çıkan “Dr. Che gibi Küba halkının, Chavez gibi Venezuela halkının, Denizler gibi Filistin halkının yanındayız” cümlesi, öğrenci hareketinin bu konuyla ilgili hangi noktada ortaklaşmış olduğunun bir göstergesi.

Bu açıklama için Dolmabahçe Sarayı’nın seçilmiş olmasının bir anlamı da var. Öğrenci hareketi tarihinin önemli kesitlerinden biri olan, 6. Filo askerlerini Dolmabahçe’den denize döken 68 devrimci gençliğinin temel sloganlarından biri “Yankee, Go Home!” idi. Bu slogan, ABD emperyalizminin kendisini halklara dayattığı her noktada güncellenerek o günlerden bugünlere geldi. Bugünlerde Venezuela’daki eylemlerde kendisini yeniden hatırlatan bu slogan, Dolmabahçe önünde tekrar yankılandı.

Okunan basın açıklamasından bir bölüm:

“Emperyalizmin, emekçilerin ve ezilenlerin kazanımlarına dönük operasyonları yeni değildir. Savaşlar, katliamlar, darbeler ve çeşitli yöntemlerle dünya halklarının üzerine karabasan gibi çöken ABD emperyalizmini bizzat kendi ülkemizden ve bölgemizden çok yakından tanıyoruz. ABD emperyalizmine karşı “Yankee Go Home!” diyerek 6. Filo’yu denize döken, içeride ve dışarıda emperyalist saldırganlığa karşı mücadele eden 68’in devrimci gençlerinin yoldaşları olarak, dünyanın hangi coğrafyasında olursa olsun emperyalist müdahale ve provokasyonlara karşı tarihimizden aldığımız mücadele bilinciyle direnmeye devam edeceğiz.”