İşverenler toplantısına protesto

Arjantin ekonomi bakanı Martin Guzman, İşverenlerin 20. Kuruluş günü toplantısına devlet başkanı Alberto Fernandez tarafından elçi olarak yollandı. Burada yaptığı konuşmada bazı sektörler daha büyük yatırım yapmadan sırf uluslararası şoklardan büyük kazançlar sağlarken  milyonlarca insan için sorun yaratıyorlar, dedi.  İktidar savaşın yarattığı bu beklenmedik kazançtan  vergi alma planları yapıyor.

Arjantin İşverenleri yıllık toplantılarını Sheraton Otel’de yaptılar. Bunların arasında da gıda üreten, işleyen 20 şirket var. Sosyal örgütler otelin önünde yiyecek fiyatlarının düşürülmesi için gösteri yaptılar. Bütün gece sabaha kadar “Biz halk ekonomisinin güvencesiz işçileriyiz ve açlık ücretleri ile hayatta kalmaya çalışıyoruz.  Ailelerimizi besleyemiyoruz ve siz gıda fiyatlarını belirleyenler ekmeğin fiyatını sadece geçen sene %6.8 arttırdınız. Petrol %7.6, süt ürünleri %14 arttı.” diye açıkladılar.

Gruplardan bir temsilci “Fiyatları indirin, enflasyonu düşürün, tüm işsizlere uygun iş” diye seslendi. Halk Cephesi, Halk Direniş Hareketi, Temel Örgütler Cephesi, Direkt Demokrasi ve Pie-Libres del Sur Baryosu bu sosyal örgütler arasındaydı.

“Bir avuç iş adamı multimilyon dolar karlar yapıyorlar ve halkların alım gücüne bakmıyorlar bile” dendi. “Bu halkların ekmeğini elinde tutan bir avuç güçlü işverenlere karşı biz Arjantin halkının çoğunun talebini dile getiriyoruz” diye eklediler

Yüzlerce polis lüks otel önünde uyku tulumları, battaniyeler ile geceleyen işçileri, çeşitli kooperatif üyelerini, işsizleri, açlık ücretleri ile ayakta kalmaya çalışanları kuşattı.

İşverenler de hala özel sektörün kalkınma için ana faktör olduğunu vurgulamaya devam ettiler. Bir süper zincir sahibi ile yapılan söyleşide gazeteci, işverene “şirketiniz ne yapıyor?” diye sorunca, kahkahalarla gülerek, “Her gün fiyatlara bakıyor” demesi  karşısında bir işçinin “ülkenin ana işverenleri gıda fiyatlarının artmasına gülüyor. Onları güldüren bizim masalarımızda artık yiyemediğimiz şeylerdir” demesi tam bir kara mizahtı.

Gösteri yapan örgütler aynı  zamanda fiyatları arttırmayan şirketlerin isimlerini de açıkladılar.

Yeni Yatırım Yapmadan Kar Arttıranlar

Arjantin ekonomi bakanı Martin Guzman, İşverenlerin 20. Kuruluş günü toplantısına devlet başkanı Alberto Fernandez tarafından elçi olarak yollandı. Burada yaptığı konuşmada bazı sektörler daha büyük yatırım yapmadan sırf uluslararası şoklardan büyük kazançlar sağlarken  milyonlarca insan için sorun yaratıyorlar, dedi.  İktidar savaşın yarattığı bu beklenmedik kazançtan  vergi alma planları yapıyor. “Ortak büyüme eşit büyüme.” Guzman “ekonominin yeni işyerleri açarak büyümesini, değer katan istikrarlı bir büyüme istediklerini açıkladı. İşverenlerin bir kısmı ve muhalefet temsilcileri de ülkenin  para birimi olarak doları kullanması ile sorunların çözüleceğine inanıyor ama iktidar aynı görüşte değil.

Beklenmedik Gelir Projesi

İktidar savaş nedeniyle beklenmedik gelir kazananlardan ek vergi alınması için yeni bir yasa tasarısını meclise oylanmak üzere yolladı. Yeni yasaya göre  2022 gelirleri bir önceki yıla göre  milyar doları geçen şirketlerden ayrıca  %15 vergi alınacaktır.  Tartışılıp yasalaşacak.

Yasa reel kar artışını baz alacak. 2022 yılında kar gelirleri %10 artan ya da 2021’e göre en az %20 artan şirketlerden ek vergi alınması öngörülüyor. Hesaplara göre 350 şirket bu kar barajına giriyor . Tahminlere göre de devlet 1 milyar dolar üzerinde bir kazanç elde edecektir. Böylece ülkenin farklı sektörleri arasında bir eşitlik sağlanmaya çalışılacaktır. Bu hiç beklenmedik Ukrayna savaşı ülkede olağan üstü bir kar etme olanağı yaratmıştır. Guzman İşverenler toplantısında yasayı “eğer büyüme paylaşılmaz ise ilerleme sağlanamaz” tezi ile savundu.

Guzman bu beklenmedik gelirin yeni bir vergi olmadığını da sözlerine ekledi. Savaş sırasında ek bir vergi olduğunu ve devletin bu dengesizliği düzeltme görevi olduğunu açıkladı. Meclis başkanı da böyle bir girişimin sırf Arjantin değil örneğin İngiltere ve İtalya’da ele alındığını açıkladı. Başka yetkililer de projenin adil ve etik olduğunu savundular.

İlerici Fernandez iktidarı dar gelirlilerin durumunu düzeltmek için bir takım ek gelirler vermeyi planlıyor. Bu çerçevede de vergilendirilen gelir sınırını yükselterek 1.2 milyon ücretliden daha az vergi almak düşüncesindedir. Savaştan beklenmedik ve yatırım yapmadan fazla kazanç sağlayanlardan alınacak ek vergi de böylece  dar gelirlilere dağıtılarak ufak bir gelir dağılım dengesi sağlanacaktır.