‘Dönüp bir bakın yürüdüğümüz şu kanlı Sivas’a!’

Fotoğraf: Sezgin Kartal

Sivas Madımak Oteli’nde 33 aydın, sanatçı ve yazarın yakılarak öldürülmesinin üzerinden 29 yıl geçti. Sivas’ta Alibaba Cemevi ve PSAKD Sivas Şubesi önünde toplanan binlerce kişi, katliamın gerçekleştiği Madımak Oteli’ne yürüdü.

‘Pir Sultanlar Ölmez Direniş Sürüyor’, ‘Sivas’ın ışığı sönmeyecek’, “Madımak için adalet istiyoruz”, “İnsanlık suçuna zaman aşımı olmaz” pankartları taşınan yürüyüşte, sık sık “Sivas’ı unutma, unutturma”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Sivas’ı yakanlar, AKP’yi kuranlar” sloganları atıldı.

‘MADIMAK YANDIKÇA IŞIK SAÇIYOR’

Fotoğraf: Sezgin Kartal

Madımak Oteli önünde saygı duruşu ve semah ile başlayan anmada konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe, Madımak Oteli’nin yanmaya devam ettiğini belirterek,’Bu otel yandıkça da ışık saçıyor. Çünkü ışık saçmak için yanmak gerekiyor.’ dedi. Erçe, ‘Orada ateşte semaha duran canlarımızı anmak için buradayız. O nedenle bu ülkeyi yönetenlere yönetemeyenlere diyoruz ki ‘mahkemelerinizin verdiği kararlar bizim için hiç anlamındadır. Sizin vereceğiniz zaman aşımı kararları yok hükmündedir.’ Bu dava insanlık davasıdır. Ne zaman ki biz ‘evet bitti’ deyinceye kadar bu dava sürecek.’ diye konuştu.

‘ANNELERİMİZİN CESETLERİNİ MEZARLARDAN ÇIKARDILAR’

Konuşmasında Roboski katliamı ve Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un defnedildiği yerden çıkarılmasına da değinen Cuma Erçe, ‘Annelerimiz cesetlerini mezarlardan çıkardırlar, Roboski’de başımıza bombalar yağdırdılar. Ama asla ve asla, Pirimiz Pir Sultan Abdal’ın ‘Dönen dönsün biz dönmeyiz yolumuzdan’ şiarından vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz’ dedi.

Fotoğraf: Sezgin Kartal

Madımak Oteli’nin utanç müzesi olana kadar anmalara devam edeceklerini belirten sanatçı Taner Özdemir, lütfedilen bir hak talep etmediklerini, insanlık adına mücadele ettiklerini belirtti.

Son yılların en kitlesel 2 Temmuz anmalarından biri olduğunu kaydeden Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Örgütlenme Sorumlusu Mehmet Ali Çankaya, son dönemdeki politik gelişmelerin etkili olduğunu ve Alevi örgütlerinin örgütlenme çalışmalarının etkili olduğunu söyledi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Hüseyin Mat’ta arada geçen yıllara dikkat çekerek devletin yüzleşme konusunda adım atmamasını eleştirdi. Mat, ‘Şu an da bizi evlerinde, binalarında çatılarında izleyen Sivaslılar, kendilerinden sonra gelecek nesiller, bu utanç müzesi olsun da böyle katliamlar bir daha olmasın istiyoruz.’ dedi.