Kolombiya seçimleri | İşler pek tıkırında değil

Seçimler öncesi çevrelenen ve bazıları tutuklanan Petro yanlısı öğrenciler

Haftasonu Latin Amerika’nın en ABD’ci paramiliter-narkotik ülkesinde başkanlık seçimleri var ve bilindiği gibi ilk kez ülkede soldan bir aday olan Gustavo Petro başkanlık için dövüşecek. Muhalefet olarak Podolfo Hernandez ise şimdiki iktidar yanlısı olduğunu gizlemeyi  “ne sağcıyım ne solcuyum” diyerek beceren bir multimilyoner inşaatçı.

Kamuoyu yoklamaları başta Petro derken son anda değişti ve Hernandez’den yana %48.2’ye karşı Petro %47.2 oldu.  Geri oylar da boş ve kararsızlar. Yani seçimler birkaç on bin ile kazanılacak.

Fakat muhalefet kirli oyunlarına devam ediyor.  Tam seçime bir hafta kala Petro’nun gizli olarak çekilmiş politik kampanya toplantılarının videoları ortaya çıktı. Çıkaran gerici gazeteler içeriden sızdırıldığını iddia etse de Petro toplantılarda video kaydı yapılmadığını söyleyerek bunun içeriden olamayacağını iddia etti. Video ilk tur öncesi çekilmiş ve Petro Paktının seçim stratejisinde, örneğin muhalif adaylara nasıl saldırılacağı anlatılıyor. Ya da bir takım kişilerin eleştirisi yer alıyormuş. Bu tür birçok video olduğu söyleniyor. Tam seçim arifesinde de bunların yayınlanması olasıdır.

Petro kampanyasına devam ediyor ama daha çok yüz yüze halktan çok taraftarları ile toplantılar yapıyor. Hernandez birden Florida’ya (ABD) giderek tüm kampanyalarını iptal etti. Zaten en baştan artık söyleyeceğini söylediğini ve başka söylenecek şey kalmadı demişti. Petro ile de televizyonda tartışma yapmayı reddetmişti. Daha çok sosyal medya üzerinden, Tiktok çekimleri ile propaganda yapıyor. Zaten bir adı da Tiktokçuya çıkmış durumda.

ABD’de yaptığı basın toplantısında Petro paktının kendisini öldürme niyetinde olduğunu söyledi. Dikkatli olma uyarısı almış ve de ilginç bir ayrıntı da ölümü kurşun ile değil bıçak ile olacakmış. Ama herhangi bir kanıt sunmamış.

Hernandez kendisine “Kolombiya Trump’ı denmesinin yada yüz milyon dolar zengini olduğunun söylenmesinin de bir sorun olmadığını söylüyor. Bir de ilginç bir açıklama daha geldi. Ceza yasasında değişiklik yaparak Kolombiya’dan çalan politikacıları güvenlikli yerlere koyacakmış ve onları asla ceza evine atmayacakmış.

Hernandez’in ülkeden ayrılması, Petro’nun ortaya atılan videoları muhalefetin tam seçimin son günlerinde Petro taraftarlarının kafalarını karıştırmak için kirli işler olacağı yorumları yapılıyor. Seçim sisteminin güvenliği konusu hala soru işaretleri ile dolu. Tüm şimdiki iktidar yanlıları Petro’ya karşı Hernandez’in arkasında onun seçilmesi için büyük bir gayret içindeler.

Bu arada da Petro’cu olan genellikle yerli ilerici yoksul halkların yaşadığı Cali gibi alanlarda da büyük bir suskunluk var. Olması gerektiği gibi sokaklarda  Petro’yu destekleme eylemleri yapmıyorlar. Belki yapamıyorlar demek daha uygun olacak, çünkü  paramiliter güçler artık hemen hemen her gün bir sosyal lideri öldürüyorlar.  Daha dün seçimler başlayalı beri  86. halk lideri öldürüldü. Bunlardan biri de ülkede isim yapmış bir kadındır.

Bu sefer sokaklar karışmaya başladı. “Demokrasi Planı” adı ile büyük kentlerde eylem yapmaya başlayan aktivistlerin kuşatılmaya başladığı görülüyor. Ulusal Polis Direktörü açıklama yaparak şiddet tehlikesi nedeniyle ülkede acil durum ilan etti. Ertesi günü genellikle Petro taraftarı olan 26 genci büyük kentlerde tutukladı. Ama şiddet olayları genel olarak gençler tarafından değil paramiliter ve ülke sağına bağlı kimselerce yapılmaktadır. Cali kentinde de tutuklu gençler açlık grevine başladılar. Hafta sonu seçimlerde 320 bin silahlı ordu personelinin görev yapacağı açıkladı.

Fakat seçimlere 3 gün kala önemli bir olay daha yaşandı. Başkent Bogota Yüce Mahkemesi iki başkan adayını Perşembe gününe kadar radyo yada TV kanallarında tartışma yapmaları doğrultusunda ilginç bir karar aldı. Seçmenlerin seçecekleri adaylarla ilgili doğru dürüst tercih yapabilmek için buna ihtiyaçları olduğunu gerekçe olarak ileri sürdü. Ama Hernandez gene buna ihtiyaç olmadığını açıkladı. Ve yazıyı kaleme aldığımız sıralarda bu tartışma olmadı ve konu ile açıklama yapılmadı.

Sonuçta hafta sonu Kolombiya için tarihinin en önemli günlerinden biri olacak. Bizde izlemeye devam edeceğiz.