Bursa’da Newroz coşkusu

15 Mart’ta Şırnak’ta başlayan Newroz kutlamaları Bursa’da soğuk ve karlı havaya rağmen gelen yüzlerce kişiyle Arabayatağı’nda gerçekleşti.

Program ilk olarak tertip komitesi olan kurumların; Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Toplumsal Özgürlük Platformu (TÖP), Halkevleri, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF)  ve Emek Partisi’nin (EMEP) sırayla söz almasıyla başladı. 

Tertip Komitesi adına söz alan Mehmet Dilek, “200 yıl önce zalim Dehak’ın zulmüne balyozla son veren Demirci Kawa’nın yaktığı ateş bugün bizlerin de yolunu aydınlatıyor. Bizler de bugün zalimlerin zulmüne karşı emekçiler, ezilenler ve halklar olarak barış ve demokrasi mücadelesini sürdürüyoruz. Savaşa karşı halkların dayanışması ve birliğine ihtiyacımız var” dedi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç ise açıklamasında ilk olarak bu seneki Newroz’un öneminden bahsetti:

“Her Newroz’da olduğu gibi bu Newroz’da da Kürt halkı hem Türkiye halklarına hem bölge halklarına hem dünya halklarına çok önemli mesajlar veriyor.  Kürt halkı, Türkiye demokrasi güçlerine, Türkiye halklarına diyor ki bu Newroz’da gelin hep birlikte bir demokrasi ittifakı oluşturalım. Bu ittifakla birlikte Türkiye’nin her tarafında demokrasinin, adaletin, özgürlüğün ve eşitliğin sesini yükseltelim.  Bu iktidarın zülüm politikalarına, saldırılarına, adaletsizliklerine, son verelim diyor.  Kürt halkı bütün Newrozlar’da diyor ki biz buradayız. Bu topraklardayız.  Diyarbakır’dayız, Van’dayız, Siirt’teyiz, Hakkari’deyiz ama aynı zamanda İstabul’dayız, Kocaeli’deyiz, Bursa’dayız, İzmir’deyiz, Adana’dayız, Mersin’deyiz.  Yani bu toprakların her yerinde varız.  Buradayız, mücadele ediyoruz, haklarımızdan vazgeçmeyiz.”

Newroz kutlaması halaylarla son buldu.