Bursa emek ve demokrasi güçleri ‘savaşa hayır’ dedi

Bursa Emek ve Demokrası Güçleri: “Savaşa derhal son verilmeli, Ukrayna’daki tüm yabancı güçler çekilmeli, gecikmeksizin diyalog ve müzakere süreci başlatılmalıdır.

Bursa Emek ve Demokrasi Güçleri, Ukrayna’da yaşanan savaşa hayır demek ve Ukrayna halkına destek olmak için 18.00’de Bursa Kent Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

24 Şubat tarihinde Rusya’nın Ukrayna’ya fiili savaş başlatmasıyla kentte birçok canlı yaşamını kaybetti.  Bursa Kent Meydanı’nda bir araya gelen Emek ve Demokrasi güçleri savaşın sadece emperyalist güçlere yaradığını, savaşlarda en büyük zorlukları ezilenlerin, emekçilerin yaşadığını belirtti.

Bizler biliyoruz ki; savaş, ölüm, acı, gözyaşı ve yıkım demektir.  Savaş emekçilerin ekmeği küçülürken zenginlerin kasasının dolması demektir.

Emek ve Demokrasi güçleri adına açıklamayı okuyan Ozan Kaplanoğlu şunları  vurguladı: “Ne yazık ki, tüm savaşlarda olduğu gibi en büyük bedeli ezilenler, emekçiler ödemektedir. Ukrayna krizinde daha şimdiden yerleşim yerleri bombalanmaya başlanmış, 137 kişi yaşamını yitirmiş, 300’den fazla kişi yaralanmıştır.  Emperyalistler sömürüyü ve egemenlik mücadelesinin bir aracı olarak savaşı tercih etmişlerdir. Bizler biliyoruz ki; savaş, ölüm, acı, gözyaşı ve yıkım demektir.  Savaş emekçilerin ekmeği küçülürken zenginlerin kasasının dolması demektir.”

Rusya saldırılarını durdurmalı, NATO silahlanmayı ve yayılmayı esas alan politikalardan vazgeçmeli

Kaplanoğlu açıklamada NATO ve Rusya’yadaki duruma da değinerek “Çıkarları dışında hiçbir şeyi umursamayan NATO, Rusya’ya karşı kuşatma, yayılma ve genişleme stratejisi uygularken, Rusya eski gücüne kavuşmak için kendi içerisinde baskı politikalarını arttırıp, dışarıya yönelik askeri güç gösterme politikasını hayata geçirmektedir.  Aslında bu savaş Rus emperyalistleri ve ABD emperyalizmi arasındaki güç ve yayılma savaşıdır.  Açıklamanın devamında ”NATO bir savunma örgütü değil savaş örgütüdür. Rusya ise tam anlamıyla işgalci konumundadır. Her iki güçte dünya halklarına karşı suç işlemektedir. Savaşı durdurmak için geç değildir. Rusya saldırılarını durdurmalı, NATO silahlanmayı ve yayılmayı esas alan politikalardan vazgeçmelidir.” ifadeleri yer aldı.

‘Ukrayna’nın geleceğine halklar karar vermeli

Açıklamanın sonunda ise “Ukrayna’daki tüm yabancı güçler geri çekilmeli, Ukrayna’nın geleceğine orada yaşayan halklar karar vermelidir. Ülkemizde ve dünyada savaşa, silahlanmaya ayrılan kaynaklar; kamusal hizmetlere ve insan onuruna  yaraşır bir yaşam için kullanılmalıdır . Bursa Demokrasi güçleri olarak savaş isteyen emperyalistler ve emperyalist politikalara karşı barış mücadelesini yükselteceğiz. Barış için tüm gücümüzle mücadele edeceğiz.” denilerek son buldu.