Yurtsuz öğrenciler: Yurt ve kira fiyatlarını açıklayın!

Ev kiralarının yükselmesi ve yeterli yurtların da olmaması nedeniyle barınma sorunu yaşayan üniversite öğrenciler birçok ilde eylemler düzenliyor.

Kadıköy Moda da sorularımızı yanıtlayan öğrencilerinden Sıla Öztürk “Sorunların çözmekten çok sorunları dile getirenleri çeşitli yöntemlerle kriminalize etme çabasına girişen bir siyasi iktidar olduğu için aynı yöntemi bugün barınma sorunu yaşayan biz üniversiteliler içinde gerçekleştiriyorlar. İstanbul’da ikamet ettiğimiz evlerin ve yurtların ücretlerine dair herhangi bir açıklama yapmıyorlar.” diye kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öğrencileri ‘yalancı’lıkla suçlamasının ardından, Kadıköy Moda’da nöbet tutan Yurtsuzlar’a polis müdahalesi gerçekleşti ve çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

Sekiz gün Moda’da barınma nöbeti tutan öğrencilere farklı kesimlerden de dayanışma ziyaretleri gerçekleşti. Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) İstanbul Şubeleri, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği ve İstanbul Geri Dönüşüme Katkı Derneği (İGEKATDER) öğrencileri ziyaret ederek her türlü dayanışmaya hazır olduklarını belirttiler.

Öğrencilerin gözaltına alınmasının ardından açıklama yapan Yurtsuzlar Hareketi, “Barınma Hakkı Nöbetimizi Dağıtıyoruz! Hakkımız olanı alana dek yurtsuzlara her yer yurt, her yer ev olacak!” diyerek Moda sahildeki nöbeti sonlandırdı.