Emsal Atakan: Delillere rağmen 8 yıldır soruşturma açılmıyor

Fotoğraf: Gönül Halis

Ahmet Atakan’ın öldürülmesi ile ilgili davanın geldiği aşamada yapılan itirazı inceleyen Adana Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi itirazın reddine karar verdi.

Mahkemenin kararından sonra ailenin avukatları, demokratik kitle örgütleri ve milletvekilleriyle birlikte bugün 18:00’de Antakya Gazeteciler Cemiyetinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada ‘‘Ahmet’in polisin attığı gaz fişeği ile yaralandığı ve ardından hayatını kaybettiği dosya kapsamında sabit iken verilen bu karar elbette hukuki değildir’’ denildi.

“Adalet istiyorum”

Basın açıklamasında konuşan anne Emsal Atakan, ‘’Ben bir anneyim ve 8 yıldır oğlumun katillerinin cezalandırılmasını talep ettim, adalet aradım; bütün delillere rağmen oğlumun ölümü ile ilgili soruşturma izni verilmiyor ve gün geçtikçe acımız büyüyor. Adaletiniz bu mu? Ben buradan savcılara, valiliğe, yargıya sesleniyorum. Elinizi vicdanınıza koyun, gencecik oğlum Ahmet Atakan’ın hayattan koparılmasının cezasının verilmesini istiyorum.’’ dedi.

Açıklama metnini okuyan Avukat Hatice Can:

‘’Ahmet Atakan’ın ölümünden sorumlu olanlar, soruşturma izni talep edilen polis memurlarıyla sınırlı değildir. Barışçıl bir eyleme müdahale talimatı veren dönemin Hatay Valisi, Hatay İl Emniyet Müdürü, ilgili İl Emniyet Müdür Yardımcıları da Ahmet’in ölümünün sorumlularıdır. Bütün sorumluların adalet önünde hesap vermesi gerekmektedir. Ahmet Atakan’ın ölümünden sorumlu olanların yargılanması için soruşturma izni alınmasına gerek yoktur. Şüphelilerin kasten öldürme suçundan Ağır Ceza’da yargılanması gerektiğinden savcının soruşturma izni beklemeksizin iddianame düzenlemesi gerekmektedir. 4483 sayılı Kanun polisin işlediği suçlarda koruma kalkanı olmaktan çıkarılmalı ve suçlular adalet karşısına çıkartılmalı ve adil mahkemelerde yargılanmalıdır.’’ ifadelerine vurgu yaptı.