Nalbant “Antakya’dan Belirtiyoruz, Size Boyun Eğmeyeceğiz!”

Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi ve HDP’ye açılan kapatma davası Hatay’da protesto edildi.

HDP il binası önünde yapılan açıklamada konuşan Hatay İl Eş Başkanı Kerem Nalbant, “AKP ve MHP’nin direktifleri sonucu TBMM’ne yapılan siyasi darbeye şahitlik ettik hep beraber. Böylesi antidemokratik çağdışı kalmış bu uygulamalarınızı şiddetle kınıyor ve hiçbir koşul altında size boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha Antakya’dan belirtiyoruz.” dedi. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ısmarlama ceza aldığının belirtildiği konuşmada, cezanın yok hükmünde olduğu, Gergerlioğlu’nun zalime karşı mazlumdan yana tavır takınarak barışı ve insan haklarını savunmaya devam edeceği ifade edildi.

Hatay HDP il binası önünde gerçekleşen basın açıklamasına Eğitim-Sen, TÖP, SODAP, SYKP, KALDIRAÇ, Defne Halk İnsiyatifi, Defnenin Geleceği Platformu, EMEP, HDK, TİP, CHP, Hatay Büyükşehir Meclis Üyesi Mithat Mirioğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

Dün ülkede yaşayan 83 milyon yurttaşımızla, Kocaeli milletvekilimiz Sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu şahsında, AKP ve MHP’nin direktifleri sonucu, TBMM’ne yapılan siyasi darbeye şahitlik ettik hep beraber. Böylesi antidemokratik çağdışı kalmış bu uygulamalarınızı şiddetle kınıyor ve hiçbir koşul altında size boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha Antakya’dan belirtiyoruz. Sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu attığı barışçıl bir tweet yüzünden siyasi Saiklerle yargılandı ve caza aldı. Vekilimize verilen bu ısmarlama ceza bizlerin nazarında yok hükmündedir. Ömer Faruk Gergerlioğlu hayatı buyunca, her daim ve her koşulda zalime karşı mazlumdan yana tavır takınarak, barışı ve insan haklarını savundu ve de savunmaya devam edecektir.

Geçmiş yıllarda dokunulmazlıklar ve kayyumlar üzerinden denediğiniz bu kirli senaryo dün nasıl tutmadıysa, bugün de, yarın da tutmayacak. Hiçbir zaman da tutmayacaktır. Başkanlık gelecek ülke uçacak dediniz. Ancak siz ve bir avuç yandaşınız dışında uçan olmadı. Toplumun ezici çoğunluğu aç ve açıkta. Esnaf ise çoğu gün siftah yapmadan dükkânını kapatırken, çiftçi ise ürününü tarlada çürütecek noktaya geldi. Bu yarattığınız eserden ne kadar iftihar etseniz emin olun azdır.

Geçen günlerde reform adı altında insan hakları eylem planını açıkladınız. Ama anlaşılan o ki, sizin insan haklarından ve demokrasiden anladığınız tek şey, yasak, baskı ve zulümdür. Ancak tarihe dönüp baktığımızda, dünyada hiçbir zalimin ilelebet zulümle abat olamayacağına, dünya insanlık tarihinin tanıklık ettiğini sizlere hatırlatıyoruz. Bugün katlettiğiniz hukuk devleti değerlerinin yarın en çok sizlere lazım olacağını istemeseniz de tarih acı bir şekilde yüzünüze çarpacaktır.

Bir taraftan ömrünü, barışa, kardeşliğe, demokrasi ve insan hakları mücadelesine adamış milletvekilimiz, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğini anti demokratik şekilde düşüreceksiniz, diğer taraftan da aynı gün jet hızla, Yargıtay cumhuriyet başsavcısı, HDP’nin kapatılması için anayasa mahkemesine başvuru yapması tesadüf olmasa gerek. Bu kapatma davası sizin bir zamanlar öve öve bitiremediğiniz ileri demokrasi anlayışınızın, Ankara’nın karanlık dehlizlerinde esir alınmasıdır da aynı zamanda. Dün aynı karanlık odaklar size bu şantajı yapmışlardı. Bugün de siz başkalarına yapıyorsunuz. Ancak HDP’yi kapatarak susturacağınızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz! HDP gücünü bu topraklardan ve halklardan aldığı için yok etmeğe gücünüz yetmeyecektir. Yeryüzünde bir tek HDP’li kalıncaya dek size dert olmaya devam edecektir.