Gergerlioğlu: Kaçıp Gittiler! Bizi Susturamazlar!

Gergerlioğlu Karşı Mahalle’ye konuştu

Sosyal medyada  ‘çözüm süreci sürseydi terör biterdi’ şeklindeki bir haber paylaşımı gerekçe gösterilerek hakkında hapis cezası verilen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği bugün TBMM Genel Kurulu’nda düşürüldü.

Kararın okunması sırasında HDP’li milletvekilleri ellerinde Gergerlioğlu’nun fotoğrafının olduğu ve üzerinde “Gergerlioğlu Türkiye’nin vicdanıdır”, “Herkes için adalet talep etti”, “Çıplak aramayı gündeme getirdi”, “Kadın cinayetlerine sessiz kalmadı”, “Hakkını arayanların her zaman yanında oldu”, “Yoksulluğa karış halkın yanında oldu”, “Polis şiddetine her zaman karşı çıktı”, “KHK’lilerin mücadelesine destek verdi”, “Faili meçhulleri her yerde dile getirdi” yazılı dövizlerle ayağa kalktılar. Sıra kapaklarına vurarak “Hak hukuk adalet” sloganı atan HDP milletvekilleri düşürme kararını protesto ettiler. Kararın okunmasının ardından oturuma ara verildi.

Gergerlioğlu, vekilliğinin düşürülmesinin ardından Genel Kurul’da yaptığı açıklamada tepkisini şöyle dile getirdi:

“Bu anayasayı çiğneyen hukuki olmayan siyasi bir karar. Anamın hak sütü gibi kazanarak buraya geldim. Hiçbir yere gitmiyorum. Milletin vicdanına sığınıyorum. Bu kararı tanımıyorum. Ben tekrar söylüyorum yaşamak direnmektir. Yaşasın halkların kardeşliği diyorum. İstediği kadar uyduruk yargı kararlarıyla yasaları çiğnemeye devam etsinler, biz yolumuza devam edeceğiz. Hiçbir zaman seçmenimizin onurunu ayaklar altına aldırmadık, aldırmayacağız. Burada meclisi terk etmeyerek direniyoruz. Apaçık bir şekilde bir barış paylaşımı yapmışım, bu paylaşım tamamen barış çağrısı içeriyor. 4 buçuk yıldır bu paylaşım yayında, herhangi bir soruşturma, erişim engeli yok. Bu akla mantığa sığacak, hukuka uyacak bir karar değil.”

Gergerlioğlu ve HDP’li Milletvekilleri Çıkmadı, Genel Kurul Kapandı

Meclis Başkanvekili Celal Adan Genel Kurulu tekrar açtıktan sonra Gergerlioğlu’nun salondan ayrılmasını istedi. Bu arada HDP milletvekilleri slogan atarak sıra kapaklarına vurmayı sürdürdü. Gergerlioğlu’nu dışarı çıkarmaya çalışan AKP’li Meclis İdare amirlerine karşı HDP’li vekiller set oluşturdular. Bu arada yaşanan arbedeyi gerekçe gösteren Meclis Başkanvekili Genel Kurulu kapattı.
Gergerlioğlu ve HDP’li milletvekilleri Genel Kurul salonunu terk etmediler.

Mithat Sancar Genel Kurul Salonunda

Oturumun kapatılmasının ardından HDP EŞ Genel Başkanı Mithat Sancar, Genel Kurul salonuna geldi. Sancar’ın gelişi ile birlikte bütün HDP milletvekilleri ile birlikte meclis kürsüsünün önünden seslenen Gergerlioğlu, “Ben milletvekili olmadan önce de bir insan hakları savunucusuydum. Vekilken de insan haklarını savundum. Vekilliğim düşürüldükten sonra da buna devam edeceğim. Ben Kürt meselesinde barışı savunduğum için ihraç edildim, soykırım muameleleri gördüm. Şimdi tekrar hakkı hukuku söylediğimiz için milletin iradesi elinden alınıyor. Doğruyu söylediğimiz için ben ve arkadaşlarım cezalandırılıyoruz. Biz koltukların vekili değiliz kalplerin vekiliyiz. Biz Türk ve Kürt halklarının kardeşliğine inanıyoruz. Mücadeleye devam edeceğiz. Yaşasın halkların kardeşliği! Berxwedan jîyane!” dedi.

HDP’li milletvekillerinin Genel Kurul salonundaki oturma eylemleri devam ediyor. Diğer yandan sosyal medyada kısa sürede TT olan #Gergerlioğluyalnızdeğildir tagi ile Gergerlioğlu’na destek mesajları artarak devam ediyor.

Gergerlioğlu Karşı Mahalle’ye Konuştu

Meclis genel kurulunda HDP Milletvekilleri ile nöbete başlayan Gergerlioğlu Karşı Mahalle’ye değerlendirmede bulundu.

Gergerlioğlu “Cumhur ittifakı yaptığı suçlar ortaya çıkmasın istiyor. Anayasayı ihlalleri ortaya çıkmasın istiyor. İnsan haklarına yönelik suçları ortaya çıkmasın istiyor ve tüm itiraz eden sesleri kısmaya boğmaya çalışıyor. Biz insan hakları savunucusuyuz ve siyasette de bu anlayışı devam ettiriyorum. Bizi siyaseten devre dışı bırakmaya çalışıyorlar. Bazı hukuki kararlar biliyoruz ki tamamen siyasi kararlar bunlar. Bunlarla bizi devre dışı bırakmaya çalışıyorlar. Yaşanan budur. Hani çok hukuki olarak izah edilecek bir durum yoktur ortada. Yok şu anayasanın şu maddesi bu maddesi diyerek izah edilecek bir durum yoktur. Bariz bir şekilde siyasi olarak hem vekillerimiz hem partimiz devre dışı bırakılmaya çalışılmaktadır.

Bundan sonraki süreçte ben şahsen vekilliğim düşürüldü cezaevine girmem gerekecek ama ben anayasa mahkemesinin sonucunu bekleyeceğim ve bu bekleyişimi devam ettireceğim. Demokrasi nöbeti şeklinde bekleyişime devam edeceğim. Partimde tam destek veriyor. Şuanda genel kuruldayız ve arkadaşlarımızla büyük bir inançla, azimle kararlılıkla direniyoruz. Ve bu direniş devam edecek. Biz Türkiye’yi karanlığa teslim etmeyeceğiz. Hukuksuzluğa, kardeş kavgasına, iç savaşa teslim etmeyeceğiz. Farklı herkesin kardeşçe eşitçe, adilce yaşayacak bunun mücadelesini veriyoruz. Kolay bir mücadele değil. Bizi böyle susturamazlar. Bunu çok iyi bilsinler.

Hiç morallerini bozmasınlar, üzülmesinler. Herkeste çok iyi biliyor ki biz çok haklıyız. Kamuoyu vicdanı yanımızdadır. Bu zalimlerin yaptıkları hukuksuzluk, haksızlık apaçık ortadadır. Söyleyebilecekleri tek bir cümle, kelime yoktur. Bırakıp kaçıp gittiler meclis genel kurulunu. Biz çok güçlüydük, evet bizim hakkımızda böyle tepeden inme sayısal çoğunlukla bir karar almışlardı ama tüm kamuoyu da bunu gördü, tüm kamuoyu bizim yanımızda hiç kimse canlarını sıkmasın değerli halkımız. Bilsinler ki biz büyük bir dirençle inatla yolumuza devam edeceğiz. Onların iradelerini temsil edeceğiz ve gördükleri gibi biz sonuna kadar hak hukuk diyeceğiz.” dedi.