Brifing | 11 Şubat

İşsizlik roket gibi!

DİSK-AR’ın İşsizlik ve İstihdamın Görünümü raporu yayımlandı. Raporda TÜİK’in açıkladığı dar tanımlı işsizlik oranının işsiz sayısını ve Covid-19’un istihdam üzerinde yarattığı tahribatı yansıtmadığı belirtildi.

TÜİK, 2020 Kasım döneminde işsizlik oranının 0,4 puanlık azalış ile % 12,9 seviyesinde gerçekleştiğini iddia etmişti.

DİSK-AR’ın raporunda öne çıkanlar:

  • geniş tanımlı işsizlik % 28,8
  • geniş işsiz sayısı 10 milyon 382 bin
  • kadın işsizliği (geniş) % 37,7
  • genç işsizliği (geniş) % 43,5
  • ümidini kaybeden işsiz sayısı 1 milyon 674 bin
  • covid-19 nedeniyle aylık ortalama iş kaybı 4,4 milyon
  • istihdam bir yılda 1 milyon 103 bin kişi azaldı

➕DİSK, 54. kuruluş yıl dönümünü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Yayımlanan mesajda öne çıkan başlıklar:

“DİSK 1960’larda yükselen sosyal mücadelelerin ve işçi sınıfının kavgasının içinden doğdu. DİSK’i sermayenin saldırıları karşısında teslim olmayan, mücadeleyi seçen işçiler kurdu. DİSK grevlerde, direnişlerde, meydanlarda kuruldu. DİSK, bundan tam 54 yıl önce işçi sınıfının sermayeye verdiği kararlı yanıt oldu.”

“Maalesef ülkemizde işçilerin en temel hakları bilerek, isteyerek ayaklar altına alınmaktadır. 12 Eylül darbecilerinin, işçiler örgütlenmesin diye yaptığı düzenlemeler sürmektedir. Anti-demokratik baraj ve yetki sistemi, grev yasakları devam etmektedir. Bugün tüm yasalar ve fiili uygulamalar işçilerin örgütlenmemesi, DİSK’li olmaması, hakkını savunmaması içindir. “

“Ekonomik krizin ve Covid-19 salgınının tüm yıkıcı etkileri işçi sınıfına fatura edilmek istenirken, bu zor koşullarda insanca yaşamamız ve çalışmamız için yapılması gerekenleri bir kez daha güçlü bir şekilde ifade ediyoruz”

Akbank da evden çalışmayı kalıcı hale getiriyor

Koç Holding’in ardından Akbank da evden çalışmayı kalıcı hale getiriyor.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, içinden geçilen süreçte dünyanın her açıdan yepyeni bir döneme girdiğini belirterek, müşteri alışkanlıkları ve iş modellerinde son yıllarda gerçekleşmekte olan hızlı değişimin, salgın süreci ile birlikte daha da hızlandığını anlattı. Binbaşgil, salgın sonrası çalışma düzenini, “uzaktan çalışma”, “hibrit” ve “ofisten çalışma” şeklinde üç farklı şekilde tasarladıklarını aktardı.

👁️‍🗨️Sermaye sınıfının pandemi bahanesiyle güvencesizleştirme saldırıları hız kesmiyor

Pandemi sürecinin açığa çıkardığı koşulları, bir yıllık dönemi deneme süreci olarak gören sermaye sınıfı, esnek güvencesiz ve evden çalıştırma yöntemlerini kalıcılaştırarak ekonomik krizin bedelini işçilere ödetme adımlarından birinde daha yol almaya çalışıyor.

➕Medyascope’tan Fırat Fıstık’ın “Evden çalışanlar anlatıyor” haber serisi

TTB’den ‘Pandeminin 11. Ayı’ raporu: “Aşılama bu hızda giderse iki yıl sürecek”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) pandeminin 11. ay değerlendirme raporunu açıkladı. Bugüne kadar geçen sürede günlük ortalama 90 bin aşılama yapıldığını ifade eden TTB, bu hızla devam ederse tüm toplumun aşılanmasının iki yılı bulacağına dikkat çekti.

💉Raporda, şu ana kadar 13 milyon doz aşı getirildiğini ancak sadece sağlık çalışanları ve 65 yaş üzerindekiler için bile gerekli olan doz miktarının 18,8 milyon olduğu dile getirildi. En az aşılanması için 116 milyon doz aşıya ihtiyaç olduğu belirtildi.

Aşılama hızının yavaşladığı, bunun aşı dozlarındaki yetersizlik, MHRS randevu sistemindeki sorunlar, kare kod uygulaması, birinci basamak sağlık hizmetlerinin ihmal edilmesinden kaynaklandığı ifade edildi.

Okulların açılıp kapanmasının vaka sayısı değişimlerine bir etkisi olmadığı, okulların fiziki mesafe, hijyen ve sosyal tedbirler alınarak ilkokul çağındaki çocuklar için açılmasını önerdikleri açıklandı. 

➕CHP Milletvekili Murat Emir, 200 bin doz aşının kayıp olduğunu iddia etti. Emir, “Süreci şeffaf yürütmeyen Sağlık Bakanı, dünkü açıklamalarıyla bundan sonra daha da kapalı bir süreç yürüteceğini ilan etmiştir” dedi. İki ay önce ortaya attığı “Aşılar, nüfuzlu kişilere yapılıyor” iddiasının da aşı istatistikleriyle doğrulandığını dile getirdi.

14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşırken isyandayız

❤️Kadınlar Birlikte Güçlü, 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla 12 Şubat Cuma saat 19:00’da Kadıköy Süreyya Operası önüne; 14 Şubat akşamı da sosyal medyada eyleme çağırıyor:

“Hayatı dar eden, arzumuzun sınırını çizen, emeğimizi sömüren, öldüren, süründüren “sevgi” istemiyoruz. Başka türlü bir aşk mümkün demek için heteropatriyarkaya karşı kadın dayanışmasıyla 12 Şubat Cuma akşamı sokaktayız”

Boğaziçi direnişine destekler devam ediyor

➕İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa öğretim üyelerinin Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektör protestolarına destek için Beyazıt Meydanı’nda açıklama yapmasına polis izin vermedi. Akademisyenler açıklamalarını yürüyerek gerçekleştirdi.

➕Boğaziçi direnişi için yazılama yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve Çağlayan Adliyesine getirilen 5 üniversiteli akşam saatlerinde görülen duruşma sonrası adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

➕5 üniversitelinin mahkemeye çıkarıldığı saatlerde öğrenciler için adliye önünde toplananlara polis saldırdı, 20 kişiyi gözaltına aldı.

➕173 gazetecinin imzasıyla “Boğaziçililer yalnız değildir” başlıklı bir metin yayımlandı: “Çağın tanıklığını biz yapacağız, hakemliğini ise tarih.”

➕161 yönetmen, oyuncu, yapımcı ve senarist yayımladıkları ortak açıklama ile Boğaziçi Üniversitesi’ne destek verdi: “Biz sinemacılar; hep ışığa bakmayı, ufka bakmayı, hayallerimize ve geleceğe bakmayı biliriz. Hikâyelerimiz bu bakışlarda gizlidir. Aşağı bakmamızın yegâne nedeni ise, ancak yerdeki karıncayı incitmemek olabilir.”

TSK’dan Irak Gare bölgesine operasyon

Türkiye’nin Garê Bölgesi’ne yönelik başlattığı hava destekli askeri operasyon sırasında PKK tarafından alıkonulan MİT mensupları ile polis ve askerlerin tutulduğu kampın vurulduğu belirtildi

İlk gününde Piyade Komando Yüzbaşı Burak Coşkun ile Astsubay Kıdemli Çavuş Harun Turhan’ın hayatını kaybettiği, dört askerin de yaralandığı operasyona dair Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamaya göre Yüzbaşı Ertuğ Güler de hayatını kaybetti.

…Kısa kısa…

1️⃣HDP Kadın Meclisi, “Kadınlar İçin Adalet” kampanyasının startını verdi. Meclis Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Tecritle nefessiz bırakan AKP-MHP faşist blokunun kadın düşmanı politikalarına itirazımız var” dedi ve kampanyanın detaylarını açıkladı.

2️⃣Anayasa Mahkemesi tarafından hak ihlali kararı verilen ve yeniden yargılama süreci başlayan Enis Berberoğlu, bugün TBMM’de mahkeme kararının okunması ile yeniden milletvekili oldu.

HDP Genel Merkezi benzer durumda olan Leyla Güven ve Musa Farisoğulları için de kararın uygulanmasını istedi.

3️⃣HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyet siyasi partilerle temaslarını sürdürdü. Heyetin bugünki ziyaret durağı ise DEVA Partisi oldu.