Brifing | 2 Şubat

Gözaltılar, keskin nişancılar, ablukalar: Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin Güney Kampüs’te yapmak istediği basın açıklamasına polis izin vermedi; polis gün içinde defalarca öğrencilere müdahalede bulundu.

➕İstanbul Valiliği gece 23:30’da yaptığı açıklamada 159 öğrencinin gözaltına alındığını duyurdu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs önünde düzenlenen gösterilerde yapılan tüm uyarılara rağmen eylemi sona erdirmeyen (108), Rektörlüğü ablukaya almak suretiyle bina içinde bulunanların dışarıya çıkmasını engelleyen ve tüm uyarılara rağmen bu eylemlerinden vazgeçmeyen göstericilerden (51) olmak üzere toplam (159) şüpheli Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğünce gözaltına alınmıştır.”

➕Gözaltına alınan 108 öğrenci bu sabah saat 05:00 civarında serbest bırakıldı. Akşam kampüs içerisinden gözaltına alınan 51 öğrencinin ifadeleri ise bu sabah alınacak. İfadeleri sonrası serbest bırakılmaları bekleniyor.

➕Boğaziçili öğrencilerle aynı saatlerde Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Beyazıt Meydanı’nda başka bir eylem düzenledi. AGD’li üyeler Boğaziçi Üniversitesi’nde cuma günü öğrenciler tarafından hazırlanan sergide üzerinde Kabe’nin olduğu bir resmin yer almasını protesto etti.

Sosyal medyadaki pek çok kullanıcı AGD’nin yaptığı eyleme işaret ederek, Boğaziçi Üniversitelilerin basın açıklamasına izin verilmemesine tepki gösterdi.

➕Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin gençlik kollarına seslendi: “Siz bilgisayarların klavyelerinde olan gençliksiniz, LGBT gençliği değil. Kıran döken gençlik değil, kırılan dökülen o kalpleri ayağa kaldıran gençliksiniz.”

➕Güney Meydan’da polisin öğrencilere ilk müdahalesinde de Valilik açıklama yayınladı: “Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binasını ablukaya alan ve aralarında öğretim üyeleri ile LGBT Kulüp üyesi öğrencilerin de bulunduğu bir grup göstericiye, üniversite özel güvenlik görevlileri tarafından eylemin sona erdirilmesi ve dağılmaları yönünde uyarılarda bulunulmuştur. Yapılan uyarılara itibar etmeyen göstericiler İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizin müdahalesiyle dağılmaları sağlanmıştır.”

➕Melih Bulu dört haftanın ardından kendisine yardımcı ve danışman atadı. DEVA Partisi Kurucu Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Oğuzhan Aygören rektör yardımcısı olurken, Endüstri Mühendisliği öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Gürkan S. Kumbaroğlu da rektör yardımcısı oldu.

Nevşin Mengü’nün yayınına bağlanıp kampüsteki gelişmeleri aktaran öğrenci darp edilerek gözaltına alındı.

➕Ses bazlı sosyal ağ uygulaması Clubhouse’da binlerce Boğaziçi öğrencisi ve mezunu buluştu. Yayından öne çıkanları Gonca Tokyol derledi:

  • Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği Başkanı: “Rektöre, Öğrencilerin yanına kapıya çıkın’ dedim. Rektör Bey, ‘Bu bana bağlı değil. Ben devleti temsil ediyorum, bana yapılan müdahale devlete yapılacağı için çok tehlikeli’ dedi”.
  • Clubhouse’taki buluşmada söz alan DEVA Partili öğrenciler ve avukatlar, Oğuzhan Aygören’in rektör yardımcısı olmasıyla ilgili Ali Babacan’ın durumdan haberdar olduğunu ve atılacak adımlar olduğunu söyledi.

➕Öğrenciler ve akademisyenlerin Aygören’e ve Deva Partisi’ne yoğun tepki göstermesi üzerine önce DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin, Clubhouse uygulaması üzerinden yaptığı açıklamada, “Eğer Oğuzhan Hoca bu görevi kabul ederse, partimiz ile yolları ayrılacaktır” dedi; daha sonra Oğuzhan Aygören gece geç satlerde bir açıklama yayınlayarak rektör Melih Bulu’nun kendisini danışman olarak atamasını “sürpriz bir şekilde öğrendiğini” ve kabul etmeyeceğini açıkladı.

➕Ekrem İmamoğlu’nun geç gelen tweetine tepkiler: #DüzeninMuhalefetineOyYok

➕Boğaziçi Dayanışması bugün Kadıköy’de toplanma çağrısı yaptı:


Brifing öneriyor: KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtlıyor: “AK Parti %40’ı geçmez, kutuplaşmanın sınırına gelindi; hikâyeyi gençler değiştirecek.”

Teyit’in gif çalışması: Rektörler hangi ülkede nasıl seçiliyor? Durdur, öğren.


İstanbul bakkallarının veresiye defterinde ilk üçte ekmek, yumurta, sigara var

İstanbul İstatistik Ofisi araştırmasına göre kentteki bakkalların %71’i veresiye defteri tutuyor. Veresiye yazdırılan ürünlerin ilk sırasında ekmek var. Ekmeği, yumurta ve sigara takip ediyor. 

21- 25 Ocak tarihlerinde İstanbul’un 39 ilçesinde 402 mahalle bakkalıyla görüşülerek hazırlanan araştırmaya göre, en çok veresiye yazdırılan diğer ürünler peynir, yağ, çay, bakliyat, süt, şeker ve yoğurt oldu.

Pandemi öncesi dönemde veresiye defterinde yazan toplam borç miktarı ortalama 12 bin 733 lira iken, pandemi sürecinde yüzde 54.8 artışla ortalama 19 bin 717 liraya yükseldi.

➕Bakkallar anlatıyor: Veresiye defterlerinin durumu

➕DW Türkçe ekibinden Fatima Çelik ve Tunca Öğreten, İstanbul Dolapdere’de çürük ya da ezilmiş sebze ve meyveleri toplayan Uğur Kara’nın bir gününü görüntüledi: “Yarı aç yarı tokuz”


Katalon bölgesi parlamento seçimleri

17 Şubat’ta İspanya Katalonya bölgesinde bölge parlamento seçimlerinin yapılması karara bağlandı. Seçim kampanyasının başladığı ilk gün olan 29 Ocak günü de Katalonya bağımsızlığını savunan ve parlamentodan geçiren adaylar tutuklu oldukları cezaevinden özel koşullar altında serbest bırakıldılar. Yani kendilerine yarı geçici özgürlük verildi. Gün boyu dışarıda olacaklar ama yatmak için tekrar cezaevine dönecekler. İsterlerse üyesi oldukları partinin seçim kampanyasına katılabilecekler. Koşullu serbest bırakılanların 13 yıllık tutukluluk kararı var. Hiçbiri seçimlerde aday değiller. Ama iktidar baskıcı olma özelliğinin gerçek dışı olduğunu göstermek için böyle bir karar aldığı iddia ediliyor. 

Bilindiği gibi: 1 Ekim 2017 tarihinde Katalan bölgesinin İspanya merkezinden ayrılıp bağımsız bir ülke olması için referandum yapılmıştı. Oylamaya katılım oranı %43 oldu ve katılanların %90’ı ayrılmadan yana oy kullandı.

Daha sonra Katalan bölge parlamentosu da referandumu yasalaştırdı ama İspanya anayasasına aykırı olduğu için yürürlüğe koyulamadı. Madrid yönetimi Katalan parlamentosunu feshetti ve geçici bir başkan atadı.

Katalan Bölge Başkanı Carles Puigdemont ve kabinesinden birçok bakan ve yetkili için tutuklama kararı çıkarıldı; çoğu Belçika’ya iltica ettiler. Kaçmayanlar ise tutuklandı. 

Ayrılıkçı olarak bilinen bu eski vekillerin hala ayrılmadan yana olduğu biliniyor. Buna rağmen koşullu olarak seçim propagandalarına katılmalarına izin verildi. 

Kampanya, iktidar partilerinin katılımı olmadan ve pandemi nedeniyle önlemler alınarak yapılacak şekilde görünüyor, büyük, coşkulu etkinlikler düzenlenemeyecek. İktidar partileri aslında bu seçimi Katalanlar ile barışma olarak değerlendiriyorlar. Ayrılık olaylarından sonra bunun bir yumuşama ve ayrılıkçıların İspanya liderliğini kabul etmiş olduğuna, ayrılıktan vazgeçtiklerinin bir belirtisi olarak görülmesini istiyorlar.

Kaynak: 28.01.2021 tarihinde El Pais internet sitesinden alınmıştır.

Günün önerileri

Aslı Alpar, aşağı bakmayanları çizdi:

Mahirga’nın kolajı: “Onlar kadar alçalmayacağız, küçülmeyeceğiz.”