Boğaziçi Üniversitesi protestoları: Kadıköy’de bugün 77 kişi gözaltına alındı

YouTube player

İstanbul Kadıköy’de polis, gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek olmak ve Cumhurbaşkanlığı kararıyla rektörlüğe atanan Prof. Dr. Melih Bulu’yu protesto etmek isteyen gruba biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti.

Bariyerlerle de kapatılan meydana sokulmayan göstericilerden bazıları, polise taş ve şişelerle karşılık verdi.

18.00’de yapılacağı duyurulan protestolar öncesi Kadıköy Kaymakamlığı, ilçede 7 gün süreyle her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşünü toplum sağlığı gerekçesiyle yasaklamıştı.

Avukat Hazal Halat’ın aktardığına göre Kadıköy’de toplamda 77 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar Bayrampaşa ve Haseki hastanelerinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Vatan Emniyeti’ne götürülecek.

“Kayyum rektör atadınız demek faşist bir yaklaşım”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Haber Global kanalında Candaş Tolga Işık’ın sunduğu TV programına katıldı.

Işık’ın Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektörlük eylemlerinde keskin nişancı polislerin yer aldığını hatırlatarak sorduğu, “Üniversitede bunları gerektirecek neler oldu?” sorusuna Soylu, “Bahsettiğin gibi değil. Polisin silahı bu. Burası bir üniversite” yanıtını verdi.

Rektör seçimlerinin YÖK’e devredildiğini hatırlatan Soylu, “Seçim olduğu zamanlarda herkes kendi hocalarını belirliyordu. Akademi ve bilimsel çalışmalar askıda kalıyordu. Üniversitede her 4-5 senede 1-1,5 yıllık kaybedilen bir zaman dilimi. Bu değişti. YÖK’ün Cumhurbaşkanı’na sunduğu aday seçiliyor. Dün öğretim üyeleri söz sahibiydi. Akademiyi nereye getirdiği apaçık ortada.” diye konuştu.

Öğretim üyelerinin rektör atamasını protesto etmesine yönelik konuşan Soylu, “Siz kayyum rektör atadınız diyorlar. Bu faşist bir yaklaşım. Siz kendi rektörünüzle alakalı böyle bir tablo ortaya koymanız doğru değil. Bu siyasal bir yaklaşım” dedi.