Serpil Kemalbay: “Suçu yasalaştırıyorsunuz”

Türkiye’de işsizlik tsunamisi yaşandığını ifade eden Serpil Kemalbay, işsizlik sigortası düzenlemesini “faşist darbenin torba yasası” olarak değerlendirerek, halka zehir içirildiğini ve suçun yasallaştırılmaya çalışıldığını söyledi.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada dört yıl önce partilerine yönelik bir darbe gerçekleştiğini, eş başkanları, grup başkan vekilleri ve milletvekillerinin rehin alındığını söyledi. Darbenin HDP’ye yapılan bir darbe olmadığını, getirdikleri torba yasayla emek ve demokrasi güçlerine, özgürlük ve demokrasi için mücadele eden bütün toplumsal kesimlerine yapılmış bir darbe olduğunu belirtti.

Gülten Kışanak’ın mektubunu okuyan Kemalbay, “Bakın sevgili Gülten Kışanak “Kürtler yaşadıkları bütün haksızlıklara ve hukuksuzluğa rağmen demokratik siyasette ısrar etmek için yoğun bir çaba gösteriyorlar. Fakat son dört yılda kesintisiz bir şekilde hem yerel hem de genel siyasete faşist uygulamalarla engelleniyor. Bu durum açıktır ki sadece Kürt halkının sorunu değil, Türkiye’de yaşayan ve demokratik bir yönetim arzulayan herkesin sorunudur. Demokratik siyasete inandığını söyleyen tüm siyasi partilerin bu konuda net bir tutum alması ve güçlü bir mücadele hattı kurması gerekir. Bizler siyasi rehin olarak tutuluyoruz ama şunu bir kez daha net olarak ifade etmek isterim ki faşizme boyun eğmedik, eğmeyeceğiz!” diyor. Tıpkı Sevgili Gültan Kışanak’ın dediği gibi, bu faşist darbenin aslında işçilere, emekçilere, demokrasi güçlerine yönelik bir darbe olduğunu tam da bu torba yasa gösteriyor” sözleriyle tepki gösterdi.

“Türkiye’de işsizlik tsunamisi var”

İktidarın işsizlik sigortası ve bazı kanunlarda değişiklik yapmak istediği teklifte işsizlikle mücadele diye bir şeyin olmadığını söyleyen Kemalbay, Türkiye’de işsizlik tsunamisi olduğunun belirterek “İş mi var ki işçiler 90 gün boyunca işsiz kalınca hemen ‘Doksan birinci gün çalışalım da işsizlik primlerimiz devlet tarafından İşsizlik Fonu’ndan yatırılsın.’ diyecekler. Bir kere İşsizlik Fonu’nu sermaye çıkarları için kullanmaya doymadınız, bunu yol ediyorsunuz. Türkiye’de işsizlik tsunamisi varken insanların işsizlikten kaçınmaları için “İşçileri yönlendiriyoruz.” diye bir kılıf geçirmişsiniz bu torba yasaya. Biz, bunu kabul etmiyoruz. İşsizlik sigortası ve bazı kanunlarda değişiklik yapmak istiyoruz.” diyorsunuz ve sözde, işsizlikle mücadele ettiğinizi söylüyorsunuz” dedi.

“Suç olan güvencesiz çalışmayı yasal hale getiriyorsunuz”

Kemalbay, iktidarın torba teklifle eksik istihdamı, sigortasızlığı, güvencesiz çalışmayı yasallaştırmak istediğini,  Anayasa’ya ve uluslararası sözleşmelere göre suç olan sigortasız, güvencesiz çalışmanın, bu teklifle yasal hale getirildiğini kaydetti. Devletin görevinin eksik ve güvencesiz istihdam yaratmak, kaçak çalışan işçileri meşrulaştırmak olmadığını vurgulayarak, yapılması gerekenlerin nitelikli iş, güvenceli bir toplum yaratmak olduğunu hatırlatarak, getirilen teklifin ayrımcılığı ve güvencesizliği hem 25 yaş altına hem 50 yaş üstüne dayatılarak darbeyi işçiye vurmak olduğunu söyledi.

“Zehiri halka içirmeye çalışıyorsunuz”

Türkiye’de sınıfların, sınıf bilincinin ve işçi sınıfının örgütlü mücadelesinin var olduğunu belirten Kemalbay, torba yasaya karşı direnen sendikalar ve emek örgütlerinin kolluk kuvveti zoruyla  bastırılarak sindirilmeye çalışıldığını, milletvekilleriyle görüşerek sorunlarını gündeme getirmek isteyen DİSK yöneticilerinin Meclis’e alınmayarak darp edildiğini, yaşanan darbe sürecinin emekçileri yoksullaştırdığını, bugüne kadar kazanılmış bütün haklarının gasp edilmek istendiğini söyledi. Getirilen torba yasayı sert bir dille eleştirirken “Torba yasanın içerisine bir miktar şekerli bir şey koyuyorsunuz, geri kalan, zehri halka içirmeye çalışıyorsunuz. Bunu elbette ki halk yutmuyor, işçiler, emekçiler yutmuyor ama ceberut devlet düzeniniz şu anda insanların tepkilerini açığa çıkartmasının önünde engel oluyor. Türkiye’de sınıflar da var, sınıf bilinci de var, işçi sınıfının örgütlü mücadelesi de var ve bunun, sizlerin karşısına bir gün dikileceğini, çok geçmeden dikileceğini mutlaka göreceksiniz” dedi.