Ataması yapılmayan 200 bin öğretmenin atanması için verilen önerge, AKP-MHP oylarıyla reddedildi

Sayıları yarım milyona yaklaşan atanamayan öğretmenlerle ilgili Garo Paylan’ın önergesi reddedildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı, Yükseköğretim Kalite Kurulu ve üniversitelerin 2021 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitim bütçesinin 211 milyar 993 milyon 156 bin lira olarak belirlendiğini belirtti.

Resmi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmen sayısının 974 bin 837 olduğunu belirten Selçuk, öğretmen atamalarıyla ilgili de “2021’de tabii ki atama yapacağız. Bütçede öğretmen ataması var. Sayısının yüksekliği konusunda bizim gayretimiz, çabamız, girişimlerimiz var. Bunun müjdesini inşallah olduğunda paylaşacağız.” dedi.

“Yüz binlerce öğretmen atama bekliyor. Gelin bütçemizi 20 milyar lira artıralım, 200 bin öğretmenin atamasını yapalım”

HDP Diyarbakır Milletvekili ve HDP’nin Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, bütçe görüşmelerinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesinin artırılarak daha fazla öğretmen ataması yapılabileceğini söyledi:

“Sayın Bakan, ataması yapılmayan öğretmenlerin atmalarını yapacağını söylediniz ama gördüğümüz kadarıyla yalnızca emekli olan öğretmenlerin yerine atama yapabileceksiniz. Ek öğretmen ataması yapamıyorsunuz bu bütçeyle. Biz, okul öncesi ve ilköğretime toplamda 200 bin öğretmen ataması yapılabilecek bütçeyi size öneriyoruz. Bütçemizin 20 milyar lira artırılmasını öneriyoruz.”

“Kaynak yetersiz” iddialarına yönelik de konuşan Paylan “Bazı arkadaşlarımız kaynak yok diyecek ama siz bütçenizi bence etkili savunmamışsınız. Kaynak var. Saraylara ve yandaşlara giden paraları kısarsak, 200 bin öğretmen ataması yapabiliriz. Eminim ki bu konuda sizin de yapabileceğiniz şeyler vardır. 100 binlerce öğretmen atama bekliyor. Gelin bütçemizi 20 milyar lira artıralım, 200 bin öğretmenimizin atamasını yapalım.” dedi.

Oylamaya sunulan Garo Paylan’ın önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Eğitim-İş ve Birleşik Kamu İş Konfederasyonu tarafından hazırlanan, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Yarıyıl Değerlendirme Raporu’na göre mesleğine kavuşturulmayan öğretmen sayısı, yarım milyona dayandı; 2019’da ataması yapılmayan 9 öğretmen intihar etti.