Üniversiteden öğrenciye satılık ders kredisi

“Burası Okan Üniversitesi. Bu kapının arkasında bambaşka bir dünya var. Okanlı olmak öncelikle iyi insan olmaktır. Biz değerleri olan, ülkesine ve dünyaya karşı sorumluluklarının bilincinde özgür insanlar olarak hayata hazırlanıyoruz. Okanlıların dünyasına hoş geldiniz.” deniliyor Okan Üniversitesi’nin tanıtım filminde. Biz de Okan Üniversitesi’nin “bambaşka dünyası”nın kapılarını aralıyoruz. Okulun soruşturma açması ihtimalinden dolayı ismini kendisinin tercihiyle yazamadığımız Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi ile konuştuk.

Okan Üniversitesi’nde ne oluyor?

22 ya da 23 Mayıs’ta dördüncü sınıflara bir mail geliyor. Diyorlar ki; mezuniyete üç ders sınavı şartı getirdik, mezun olmak için 2.00 ortalamaya takılan öğrenciler üç dersten tekrar sınava girebilirler. Ancak bizde, özellikle Hukuk Fakültesi’nde bir ders kredisi 8 ila 10 arası, bir kredi için de bizden 1890 lira istiyorlar. Bu da ortalama bir ders için 15 bin liraları buluyor. Dördüncü sınıflar bunun haberini alınca önce diğer hukuk öğrencilerini de bu durumdan haberdar ettiler, sonra Twitter’da hashtag çalışması başlatıp #OkanÜniversitesiAdilOl dediler.

Üç ders için toplamda 45 bin lira ediyor, doğru mudur?

Evet. Aynen öyle

Normalde böyle bir ücret talep ediyorlar mıydı? Yoksa pandemiyi fırsata mı çevirdiler?

Biraz öyle olabilir. Eskiden bizde yaz okulu vardı, öğrenciler burada derslerini veriyorlardı ve mezun oluyorlardı. Üç ders uygulaması yoktu. Bize dediler ki, YÖK bir karar çıkartmış, sanırım öğrenciler derslerini ya bütünlemede verecekler ya da yaz okullarında. Okan Üniversitesi de “Biz bütün bütünleme sınavlarını kaldırıyoruz, yaz okulu uygulamasını getiriyoruz, öğrenciler yaz okulunda geçecekler. Hukuk Fakültesi’ne özgü de yaz okulunu kaldırıyoruz, bütünlemeleri getiriyoruz.” dedi. Öğrenciler yaz okulunda derslerini verip mezun oluyorlardı, böylelikle ellerinden bu şansları alındı. Bunun üzerine öğrenciler dediler ki, üç ders uygulaması getirin buralarda verelim derslerimizi. Okul buna ‘tamam’ dedi ama ücretlendirildi. Bu uygulama bu sene getirildi, daha öncesinde yoktu. Zaten gerek de yoktu.

Peki normalde ne kadar ücret ödüyorsunuz?

Hukuk Fakültesi’nde burssuz olarak yıllık 65 bin lira civarında.

Burslu ya da burssuz fark etmeden, herkese bu üç ders yani 45 bin lira ücreti mi şart koştular?

Evet.

Toplamda ücretler 100 bin lira üzerine çıkmış olacak.

Aynen öyle. Bir yıl için ödediğimiz en yüksek ücret bu. Çünkü bir ders en yüksek sekiz kredi olabiliyor, daha düşük kredili dersler de var, mesela iki ya da üç kredili derslerde bu ücret biraz daha düşüyor.

Sosyal medyada sesinizi duyurmaya çalıştınız…

Üç defa hashtag çalışması yaptık. #OkanAdilOl’da tek bir çalışma yaptık ama tt’ye (trend topic) giremedik. Daha sonra yurtlarla ilgili, kalmadığımız günlerin paraları geri ödenmeyince #OkandaYurt Skandalı adlı bir çalışma yaptık. Onda da trend topic olamadık ama katılım tahmin ettiğimizden çok çok daha fazlaydı. Okan Üniversitesi’nde ya da genel olarak vakıf üniversitelerinde öğrenciler üzerinde çok baskı yapıyorlar. Ya hakkınızda soruşturma başlatırız ya da burslarınızı keseriz diyorlar. Buna rağmen beklediğimizden çok daha fazla öğrenci katıldı. Bu çalışmaların üzerine bir forum yapalım ve taleplerimizi netleştirelim dedik. Forum yaptık, burada yurt ücretlerinin iadesi, online sınavlar hakkında bilgilendirme yapılması, üç ders ücretleri ve yeni dönem kayıt ücretlerinin artırılmaması ile ilgili ortaya dört adet talep çıktı. Bunun üzerinden Twitter’da #OkanlılarınTalepleriVar adlı yeni bir çalışma başlattık ve 23. sıralara kadar çıktı.

Bu çalışmalar okulun dikkatini çekti ve bizlere “Rektörlük, Hukuk Fakültesi Dekanlığı ve öğrencilerin katıldığı karşılıklı bir toplantı yapalım” dediler. Bizden dört arkadaşı seçtik ve 3 Haziran’da toplantı yapıldı. Toplantıda hiçbir talebimiz kabul edilmediği gibi neredeyse gündem bile olmamış. Yurt ücretleri ile alakalı olarak “Hayır kesinlikle ödeme yapmayacağız, isterseniz hukuki mercilere başvurabilirsiniz.” diye bir açıklama yaptılar. “Mezuniyette üç ders sınavı olarak kredi başına belirlenen 1890 lira tutarda değişiklik yapmayacağız ancak sekiz kredili dersler için indirim yapıp 7900 lira alacağız.” demişler. Toplamda üç ders için 24 bin lira ediyor, bu da kabul edilemez. Toplantı, genel olarak hiçbir talebimizin kabul edilmemesi ve öğrencilere soruşturma açılması tehdidi üzerinden sonuçlanmış. Okulda ne zaman bir hareketlenme olsa ardından hemen öğrencileri tehdit ediyorlar. Okan’da işler böyle yürüyor.

Bir de öğrenci avukatları var. Her sınıfta olan öğrenci avukatlarının görevi öğrencilerin sorunlarını okul yönetimine bildirmek ve çözüme kavuşmasını sağlamak. Ancak biz bunların ajan olduklarını düşünüyoruz. Gruplarda ne konuşulursa yönetime bildiriyorlar. Yapılan toplantıda onlar da vardı ama daha çok okulun çıkarları doğrultusunda hareket ediyorlar. Toplantıda da “Tweetler yanlıştı, okulun itibarını zedeliyor.” şeklinde konuşma yapmışlar. Bunlar da bizim gibi öğrenciler ama okul yönetiminden yana tavır alıyorlar.

Yurtlarla ilgili de sorun var sanırım?

Evet, sene başında dokuz ay üzerinden kişi başı 15 bin lira vererek dört kişilik odalarda kalıyoruz. Yurtlarda iki buçuk, üç ay kalmadık ama parasını ödedik. Yurt, hafta içi yemek ve temizlik dışında başka bir hizmet de vermiyor. Hem kalmadığımız sürenin yurt ücretlerini hem de kredi ücretlerinin iptal edilmesini istiyoruz.