Birlikte Yaşamak İstiyoruz: Sınırdışılara Son

Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, son haftalarda Suriyeli göçmenlere yönelik alıkoyma ve zorla sınır dışı etme operasyonlarına karşı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kadıköy Süreyya Operası önünde saat 19.30’da buluşan İnisiyatif destekçileri “Kimse nedensiz göçmez”, “Irkçılığa hayır!”, “Sınırları açın, sınırdışılara son!” yazılı dövizler taşıdılar.

Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi’nden Özgül Saki, özellikle de sosyal medyada ırkçı ve yabancı düşmanı nefret söyleminin giderek yayıldığına dikkat çekerek göçmenlerin sınır dışı edilmesine bir an önce son verilmesi gerektiğini belirtti.

‘KİMSE SEBEPSİZ GÖÇ ETMEZ’

Türkiye’nin uzun yıllardır göç alan bir ülke olmasına rağmen sadece birkaç yıl önce oluşturulmuş göç politikalarının insan hakları temelinde olmadığını ifade eden Saki, halihazırdaki kayıt ve sığınma sisteminin, göçmenleri ya kayıtsız duruma düşürdüğünü ya da ‘geçici’ bir statü ile belirsizliğe mahkum ettiğini söyledi.

Son dönemde artan Suriyelileri sınırdışı etme uygulamasının Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmelerin ihlali olduğunu hatırlatan Saki şöyle devam etti: “İnsanların geri gönderilmesi insanların yaşam haklarını tehlikeye sokuyor. Göçmenlerin bu güvencesizlik sorununun sorumlularından birinin Avrupa Birliği olduğunu biliyoruz. Göçmenler bir pazarlık unsuru olarak kullanılıyor. İnsanlık dışı olan kamplarda bekletiliyor. Tüm bu süreçte sınırların militarizasyonu gitgide artıyor. Sınırları açın!”

‘BU SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ’

Hangi siyasi eğilim veya medya organından gelirse gelsin, ırkçılığa zemin hazırlayan her türlü söylem ve tutumu teşhir ve reddettiklerini belirten Saki şöyle devam etti: “Göçmenleri hapsedici, ayrıştırıcı, hareket, yaşama, çalışma özgürlüklerini kısıtlayıcı tüm baskıcı uygulamalara derhal son verilmelidir. Kimse sebepsiz göçmez! Sınır dışı edilmeler derhal durdurulmalı, sığınma hakkının gaspına dönük politikalar son bulmalıdır.”

Tüm siyasi yapıları bu konuda mücadele etmeye çağıran Saki son olarak “Bizler bu suça ortak olmayacağız. Tüm siyasi partiler, kurumlar ve hak örgütlerini de bu konudaki sorumluluklarının farkında olarak, göçmen ve mültecilerin temel haklarının yanında bulunduğunu belirten açıklamalar yapmaya ve ırkçılıkla mücadele etmeye çağırıyoruz.” sözlerini kullandı.

Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi’nin eyleminden fotoğraflar Karşı Mahalle Instagram hesabında.