Mehmet Ayvalıtaş Mezarı Başında Anıldı!

|Video Haber: Sezgin Kartal

2013 yılında kitlesel halk eylemine dönüşen Gezi Direnişi’nde 2 Haziran gecesi yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş ölümünün 6. yılında anıldı.

İlk anma Ayvalıtaş’ın yaşamını yitirdiği otoyol üzerindeki köprüde Mehmet Ayvalıtaş Fadime Ayvalıtaş Vakfı (MAFAV) tarafından yapıldı. Sabah saat 10.30’da köprü üzerinde toplanan kitle saygı duruşu ile anma programına başladı. İlk sözü Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş alarak “Bugün 2 Haziran. Mehmet’imin şehit düştüğü gün. Şuradaki yangınım inanın mezarda dahi sönmez. O orada hep yanar. Hep bir yerim noksan, hep gelecek diye bekliyorsun Mehmet’i. Biz bir şey istemiyoruz. Biz ekmeğimizi herkesle böler yeriz. Gezi çocuklarının davaları sonuçlansın. Sonuçlanan davalardaki polisler hala görev yapıyor, yapmasın. Adam öldürmeye devam ediyorlar, öldürmesin” dedi.

Ataşehir 1 Mayıs Mahallesi

Burada “Gezi şehitleri ölümsüzdür” ve “Mehmet’in hesabı sorulacak!” sloganları atıldı. Dava sürecine dair konuşan Av. Sevgi Evren ise “Duruşmalar boyunca alınan 5 adet raporun 5 tanesinin de ortak özelliği; hiçbir şey söylememeleri, Gezi’den bahsetmemeleri, kazadan bahsetmemeleri, sanıkların kusurlarından bahsetmemeleri, ışık durumundan, ses durumundan, fren durumundan bahsetmemeleri, gerçeklerin üstünün örtülmeye çalışılmasıdır. Ve birileri korunmaya çalışıldı.” diye kaydetti. Mehmet Ayvalıtaş’ın katledildiği yere karanfiller bırakıldı.

“KARANLIKLAR GİDECEK GEZİ KALACAK”

Ardından Ayvalıtaş’ın Çekmeköy Eski Mezarlığı’nda bulunan mezarı başına geçilerek burada da anma yapıldı. Anmaya Ayvalıtaş’ın ailesi, SODAP, Kaldıraç, Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ve CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker katıldı.

Devrim mücadelesinde hayatını kaybeden devrimciler için saygı duruşuyla başlayan anmada ilk sözü SODAP temsilcisi Orhan Kok aldı. Kok “Doğasına sahip çıkan, emeğine sahip çıkan, kimliğine sahip çıkan tüm kesimler Gezi’de yer aldı. Biz emekçi halklar olarak, işçiler olarak, kadınlar olarak, gençler, çocuklar hep birlikte bu ülkenin gerçek sahipleriyiz.” dedi. 23 Haziran İstanbul seçimlerine de değinen Kok, sandığa giderek AKP-MHP faşizmine ders vereceklerini dile getirerek “23 Haziran’da faşizme kaybettireceğiz ama yetmez; İş, Onur, Güvence için en güzel günler Sosyalizmle gelecek.” dedi.

HDP İzmir Milletvekili Serpil KEMALBAY

SODAP temsilcisinden sonra söz alan HDP Milletvekili Serpil Kemalbay “Karanlıklar gidecek ve Gezi mutlaka kazanacak. Çünkü Türkiye halklarının bugüne kadar ortaya koyduğu en görkemli direnişlerden bir tanesi Gezi’dir. Tıpkı 15-16 Haziran direnişi gibi Gezi de Türkiye ezilenlerinin tarihine önemli bir not düşmüştür. Türkiye halkları olarak demokrasiyi inşa edeceksek, Medeni Yıldırım’la Mehmet Ayvalıtaş’ı, Berkin Elvan’ı, Ahmet Atakan’ı, Ethem Sarısülük’ü, Abdullah Cömert’i birlikte anabildiğimiz zaman, onların ortak hayallerini kendi mücadele gerekçemiz yapabildiğimiz zaman biz mutlaka kazanabiliriz” dedi.

CHP Milletvekili Ali Şeker ise “Gezi’de bütün renkler vardı. Diktatör karşısında başarıya ulaşabilmek için bir arada durabilmemiz gerekiyor. Gezi’de kaybettiğimiz çocuklara olan borcumuzu ancak mücadelemizde başarıya ulaşarak ödeyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Ali AYVALITAŞ
YouTube player
Mehmet Ayvalıtaş Anma Video