Beyazıt Katliamı Anması’na Polis Saldırdı, 33 Öğrenci Gözaltında

İstanbul Üniversitesi’ndeki 16 Mart Beyazıt ve Halepçe Katliamı anmasının ardından yürüyüş yapmak isteyen üniversitelilere polis, plastik mermi ve gazla saldırdı. 33 öğrenci gözaltında…

1977 tarihinde gerçekleşen 7 devrimci öğrencinin yaşamını yitirdiği ve ilk toplu öğrenci katliamı sayılan 16 Mart katliamı ile 1988 tarihinde gerçekleşen ve 5 binden fazla insanın ölümüne sebep olan Halepçe Katliamı’nın yıldönümünde bu katliamları protesto etmek için buluşan öğrencilere polis saldırdı.

Saat 15.00’da Eczacılık Fakültesi önünde toplanan üniversitelilerin yürüyüşüne izin vermeyen polis üniversitelilere plastik mermi ve gazla saldırdı. 33 öğrenci gözaltına alındı.

Karşı Mahalle’ye konuşan Diren Üniversite “Faşizmin kurumsallaşma çabasında üniversiteleri fethetmeye çalışan zihniyete karşı biz üniversite gençliği omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi. Eyleme ilişkin “Bugün 16 Mart ve Halepçe Katliamı’nı üniversite gençliği ve 78’liler Derneği ile birlikte Beyazıt Eczacılık Fakültesi önünde anmak için toplandık. Basın açıklamasının ardından üniversiteliler olarak yürüyüş yapmak için hareketlendiğimizde polis plastik mermi ve gazla saldırdı. Buna karşı tek vücut olup saldırıyı boşa düşürdük. Beyazıt Katliamı’nı yapan zihniyet bugün aynı şekilde 33 arkadaşımızı işkence ile gözaltına aldı. Ayrıca daha fazla gözaltı yapmaya çalışmalarına karşı direndik ve bunu engelledik.  Faşizmin bu saldırısı ve gözaltılar bizleri yıldıramayacak. Faşizmin kurumsallaşma çabasında üniversiteleri fethetmeye çalışan zihniyete karşı biz üniversite gençliği omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullanan Diren Üniversiteli öğrenciler “Bu saldırılara karşı takındığımız tavır gösterdi ki üniversitelerde özgür bilim demokratik üniversite mücadelemiz aksamadan sürecektir.” dedi.

Eyleme yapılan polis saldırısı ve gözaltına alınan öğrenciler için bugün saat 20.00’de Kadıköy’de kitle örgütleri ve milletvekillerinin katılımıyla eylem yapılacak.